Krajowy System Informacji Doradczej

Ubezpieczenie ZUS a dopłaty bezpośrednie PDF Drukuj Email
piątek, 04 marca 2011 09:36

Witam,
Jestem rolnikiem z woj. łódzkiego. w 2008r otrzymałem gospodarstwo od rodziców w zamian za rentę strukturalną. W 2010r. korzystałem z programu PROW działanie Modernizacja Gospodarstw Rolnych (zakup maszyn). Podlegam cały czas ubezpieczeniu KRUS. Obecnie mam możliwość podjęcia pracy, a co za
tym idzie podlegać będę ubezpieczeniu w ZUS. Dodam, iż nie posiadam żadnych kwalifikacji rolniczych poza długim okresem składkowym w KRUS.

Moje pytanie: Jeśli podejmę pracę i będę podlegać ubezpieczeniu w ZUS, to czy mogę starać się o dopłaty bezpośrednie, czy mogę skorzystać z programu rolnośrodowiskowego, czy podlegając ZUS będę wywiązywać się z umów zawartych w ramach rent strukturalnych i modernizacji gospodarstw rolnych?
Czy któryś z tych programów wymaga, aby beneficjent podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam

Odpowiedź:

1.      Może Pan się ubiegać o dopłaty bezpośrednie i korzystać z pakietów programu rolnośrodowiskowego nie będąc ubezpieczonym w KRUS. Nie ma takich wymagań.

2.      Ubezpieczenie w ZUS-ie nie przeszkadza i nie koliduje w wymienionych przypadkach w prowadzeniu działalności rolniczej, także  dotyczy to przejętych zobowiązań z tytułu nabycia gospodarstwa w ramach Rent Strukturalnych i zobowiązań wynikających z uzyskanych dotacji w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych.

 

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom