cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam,

 

Niedługo kupuję z narzeczonym dom wraz z 2 ha ziemi. Ja mam wykształcenie wyższe z administracji zaś narzeczony jest żołnierzem zawodowy. Mamy po 24 lata i dopiero zaczynamy inwestować, ale nie wiemy jak się za to zabrać. Chciałabym się dowiedzieć czy przysługują nam jakiekolwiek dotacje i jakie możemy składać wnioski o przyznanie pieniędzy na rozwój?. W przyszłości mój ojciec ma nam przepisać, aż 25 ha. Ale na początku chcieliśmy sami zainwestować. Chciałabym wiedzieć, czy są w ogóle jakieś szanse na pomoc ze strony państwa w naszej sytuacji.

 

Odpowiedź:

Może Pani skorzystać z pomocy:

1.                  Kredyt preferencyjny – pomoc krajowa:

Można się ubiegać o kredyty preferencyjne z dopłatą ARiMR do oprocentowania na inwestycje w gospodarstwie m. in. na zakup maszyn i urządzeń rolniczych (w tym używanych), budowę budynków gospodarczych, itp. Może się Pan/Pani ubiegać o kredyt w wysokości do 80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego, maksymalnie na 8 lat - z dwuletnią karencją w spłacie kapitału. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę na dzień dzisiejszy wynosi 3% - linia kredytowa „nIP”, w skali roku płacone przez kredytobiorcę.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce pomoc krajowa po 01.05.2005 r. Szczegółowych informacji udzielą także doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, również informację o kredytach z dopłatami uzyska Pan/Pani w bankach które mają podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2.                  Ponadto może się Pan/Pani ubiegać o płatności bezpośrednie poprzez złożenie wniosku (do 15 maja) w Oddziale Powiatowym ARiMR.

3.                  Jeśli chodzi możliwości wsparcia z Funduszy UE, np. tzw. premia młodego rolnika dla rozpoczynających działalność – to nie ma takich możliwości, gdyż nie przewiduje się uruchomienia naboru wniosków. Natomiast jeśli chodzi o dotacje na inwestycje z działania modernizacja gospodarstw rolnych to będzie ogłoszony nabór wniosków, ale w tym wypadku nie widzę możliwości skorzystania (brak wykształcenia rolniczego, prawdopodobnie nie spełnienie warunku dostępu np. wielkości ekonomicznej gospodarstwa na poziomie 4 ESU?, itp. itd.).

Ze względu na ograniczone możliwości wypowiedzenia się na tym forum całościowo – proszę o kontakt z doradcami rolniczymi, którzy zweryfikują w pełni Pana/Pani sytuację, doradzą i pomogą w dalszych Państwa planach rozwoju gospodarstwa.

I.                   Gradka, CDR O/Radom.