Wzrost GVA -PROW, modernizacja gospodarstw rolnych
Witam,
W związku z faktem, iż w nowym PROW 2014-2020 w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych” obligatoryjnym będzie zwiększenie o co najmniej 10 % GVA odnośnie roku bazowego bardzo proszę o wyjaśnienie mi poprzez jakie operacje/inwestycje mogę osiągnąć taki wzrost wartości dodanej brutto, aby był on uznawany przez ARiMR?? Jak ta sytuacja wyglądała w dotychczasowych PROW 2007-2013, choćby w naborze z wiosny 2013?
Przykładowo:
1. Czy wnioskując o maszyny rolnicze w sytuacji gdy zobowiążę się we wniosku o przyznanie pomocy do zwiększenia areału gospodarstwa, to czy przyczyni się to do wzrostu GVA???
2. Czy wnioskując o maszyny rolnicze, których dotychczas nie posiadałam, a płaciłam za usługi (prace polowe) lub wynajem maszyn i czy jeżeli po zakupie wnioskowanych maszyn odejdą mi koszty najmu/ usług to czy to będzie uznawane jako wzrost GVA?
3. Czy wnioskując o maszyny rolnicze wzrost GVA osiągnę gdyż poprzez zastosowanie nowoczesnych maszyn poprawię jakość/ ilość plonu poprawiając poprzez nie agrotechnikę??
4. Czy budując/ modernizując budynki inwentarskie i zwiększając liczbę stanowisk oraz liczbę zwierząt osiągnę wzrost GVA?
5. Czy budując/modernizując budynki paszowe osiągnę wzrost GVA? Jeżeli będę miała gdzie przechowywać zboże to przetrzymam je i sprzedam w okresie późniejszym (zima, wiosna po żniwach), kiedy to cena jest wyższa niż podczas okresu zbioru??
6. Czy w momencie gdy w ramach operacji wybuduję suszarnię i wtedy będę sprzedawała zboże o takiej wilgotności, która zapewnia najwyższą cenę to osiągnę wzrost GVA?
7. Gdy zmodernizuję system zadawania paszy zwierzętom, zautomatyzuje przenośniki paszowe, stacje paszowe lub w przypadku bydła/krów zakupię wóz paszowy co przyczyni się do lepszego wykorzystywania paszy, szybszych przyrostów dziennych (krótszy okres utrzymywania zwierzęcia przed sprzedażą), lepszej jakości mięsa/ mleka, czy taki wzrost GVA jest prawidłowy z punktu widzenia ARiMR??
Według mojego rozumienia GVA wszystkie z powyższych sytuacji przyczynią się do jego wzrostu, lecz moim pytaniem jest czy także według ARiMR operacje te przyczyniają się do wzrostu GVA??
Wdzięczna byłabym o podanie innych możliwości, z jakimi się Państwo spotkali lub jakie wg Państwa istnieją i przyczyniają się do wzrostu GVA.
Bardzo liczę na Państwa pomoc.
Pozdrawiam
Rolniczka z Opolszczyzny.
Odpowiedź:
Gratuluję Pani znajomości problematyki w zakresie wzrostu GVA. Naprawdę.
Co do meritum sprawy – najłatwiej jest odpowiedzieć, że nie wiem. Bo tak jest w rzeczywistości. Nie mogę potwierdzić tego co Pani napisała, ani też zaprzeczyć. I w jednym ma Pani rację kierując to pytanie do ARiMR?! Bo to oni będą oceniać wnioski i przyjęte założenia. Nie będę też nic „wymyślał” dodatkowo, gdyż proponuję poczekać na ukazanie się stosownych dokumentów np. rozporządzenia MRiRW w sprawie działania modernizacja 2014-2020, wzoru biznesplanu i instrukcji do niego.
Niestety na dzień dzisiejszy moja wiedza w wymienionym zakresie jest taka jak i Pani.
Pozdrawiam
I. Gradka CDR O/Radom