cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Pytanie:

Czy mając działkę rolną i nie będąc rolnikiem. Co dalej?

Posiadam 4000 m2 ziemi rolnej w woj mazowieckim. Ziemię dostałam w darowiźnie 20 lat temu Przez te 20 lat nie była uprawiana a ja nie jestem rolnikiem. Ziemia została wydzielona z całości kilku hektarowego gospodarstwa, gdzie dom i sporą część ziemi w wyniku spadku po moim darczyńcy odziedziczyła kuzynka, która też nie jest rolnikiem i ziemi nie uprawia. W ostatnim czasie chcieliśmy z mężem odnowić stary sad,  posadzić krzewy, postawić jakiś budynek i tu powstał problem. W MpzP działka jest miejscem upraw rolnych z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych hodowlanych i ogrodniczych, produkcji rolnej, działalności związanej z rolnictwem a także dopuszczającej zachowanie istniejącej zabudowy siedliskowej z możliwością rozbudowy. Siedliska nie ma, działka jest mała,  tak jak napisałam nie jestem rolnikiem wiec nie dokupię ziemi do ilości pozwalającej na jego założenie. 

Co mogę zrobić z taką ziemią przy obecnym planie zagospodarowania? Czy mogę starać się o budowę budynku gospodarczego i np.  szklarni? Czy mogę ewentualnie wykorzystać jakoś siedlisko siostry lub wydzierżawić od niej ziemię mimo, że również nie jest rolnikiem? 

 

Odpowiedź:

Na początku zaproponuję Pani skontaktowanie się z doradcą z Ośrodka Doradztwa Rolniczego (doradcy mają dyżury w Urzędach Gmin), ponieważ  na tym forum nie omówimy i nie zgłębimy dokładnie tej problematyki. Doradca powinien Pani pomóc i podjąć właściwą decyzje – co dalej?

Na ile można (choć mam wiele niewiadomych, np. Pani wykształcenie – kwalifikacje, status ubezpieczenia społecznego i wiele wiele innych) mogę odpowiedzieć tak.

Nie musi Pani mieć „siedliska” by prowadzić działalność rolniczą! Przeznaczenie gruntów z „Planu” na to pozwala! Tu uwaga, że wszelkie budynki nawet gospodarcze przy tej powierzchni gruntów traktowane będą jako działalność gospodarcza – nierolnicza (podatki). W myśl ustawy o podatku rolnym – gospodarstwo rolne to grunty o pow. powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny (np. szklarnia)!

Dokupić grunty rolne też Pani może (oczywiście pod pewnym warunkami) nie jest to zabronione!. A może dzierżawa dodatkowych gruntów?!

Pojęcie „rolnika” jest tak szerokie, że nie jestem tu w stanie tego zdefiniować.

Jeśli potrzebuje Pani dalszej rozmowy (telefonicznej lub mailowej służę pomocą) – kontakt na stronie www.cdr.gov.pl.

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom