cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Pytanie:

Czy na chwilę obecną mogłabym założyć działalność gospodarczą i na jakich zasadach?

Jestem rolnikiem od 2011 roku do dnia dzisiejszego, mam ciągłość składek. Obecnie opłacam niższą składkę, gdyż jestem matką 2 letniego dziecka. Chcę udostępniać pokoje dla agroturystów
i firm z ewentualnym wyżywieniem oraz móc organizować imprezy okolicznościowe.

W jaki sposób mogłabym to zrobić no i oczywiście na jakich zasadach opodatkowania?

Czekam na szybką odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Nie będę w stanie Pani odpowiedzieć na 100 % bo brakuje mi wiedzy o Pani np. ubezpieczeniu? Czy jest Pani ubezpieczona jako rolnik z mocy ustawy i w pełnym zakresie (co najmniej 1 ha przeliczeniowy i/lub dział specjalny)? Jeśli tak – to może Pani podjąć się prowadzenia działalności pozarolniczej i będąc ubezpieczonym w KRUS na zasadach rolnika prowadzącego działalność gospodarczą i płacić tzw. podwójny KRUS. Na III kwartał 2017 roku składka ta wynosi – 660 zł. Trzeba złożyć stosowne oświadczenie w KRUS i potem co roku przedstawiać Zaświadczenie naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenie o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy. Kwota graniczna za 2016 rok - 3258 zł. Po jej przekroczeniu zostaniemy automatycznie przeniesieni do ZUS.

Jeśli nie spełnia Pani wymogów podwójnego KRUS no to przy prowadzeniu działalności gospodarczej pozostaje ZUS. Jeśli nie prowadziła Pani działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy to przez pierwsze 24 miesiące zapłaci Pani obniżoną składkę ZUS – co miesiąc oczywiście – w wysokości 487,90 zł po tym okresie pełny ZUS tj. 1172,56 zł.

Ale wracając do działalności w zakresie agroturystyki? To świadcząc usługę wynajmu pokoi i/lub przygotowywania dla tych letników posiłków wcale nie musi Pani prowadzić działalności gospodarczej!. Otóż prowadząc agroturystkę w nie więcej niż 5 pokojach w budynku mieszkalnym – taka działalność jest traktowana jako rolnicza!

W innych wypadkach w tym imprezy okolicznościowe to już działalność gospodarcza i KRUS podwójny lub ZUS i opodatkowanie na zasadach ogólnych. 18 i 32 %, 19% lub ryczałt od przychodów. Ze względu na brak miejsca nie rozwinę tego tematu.

 

Ireneusz Gradka
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Oddział Radom