cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Mam pytanie dotyczące sfinansowania zakupu używanej konstrukcji stalowej (hali magazynowej),otóż w informacji o udzielaniu kredytu preferencyjnego MR jest napisane że:

-Kredyt nie może zostać przeznaczony w szczególności na:

1) zakup użytków rolnych, budynków i budowli, jeżeli w okresie ostatnich 10 lat na ich zakup została przyznana pomoc ze środków publicznych.

Otóż chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwy zakup używanej konstrukcji stalowej hali na kredyt MR jeżeli wcześniej nie była zakupiona ze środków pomocowych i jaki jest dopuszczalny wiek tejże konstrukcji, kwalifikujący ją do zakupu ze środki UE. Czy jakieś przepisy mówią o tym?

To samo tyczy się modernizacji gospodarstw rolnych, w przepisach są informacje o wieku maszyn i urządzeń (do 5 lat), a jak to jest z budynkami - konstrukcjami hal stalowych?

Na podstawie informacji uzyskanej w ARiMR wynika , że może Pan się ubiegać na zakup nowej lub używanej konstrukcji stalowej (hali) oczywiście wykorzystując ją rolniczo na cele związane z charakterem produkcji w gospodarstwie w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych.

Nie jest to maszyna, nie jest to urządzenie więc nie dotyczy tu zapis o „używalności”.

Jest to składnik/element budowlany. W związku z tym w kosztorysie musi się znaleźć zapis (w przypadku używanej konstrukcji) o stopniu zużycia, co ma bezpośrednie przełożenie na wartość konstrukcji.

Jeśli chodzi o kredyty zasada jest podobna.

Ireneusz Gradka; CDR O/Radom