cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam

mam problem i to wielki. Mój wujo który jest kawalerem bezdzietnym, brat rodzony mojego ojca chce przepisać mi ziemię ponad 8 ha. Jestem jego najbliższą rodziną, gdyż tata mój nie żyje i mój brat również, są po nim nieletnie dzieci. Problem polega na tym, iż wujo jest chory i ta choroba sie pogłębia na tyle że za parę lat czy nawet miesięcy nie będzie w stanie podjąć samodzielnie żadnej decyzji (zmiany w  mózgu) więc teraz, gdy jeszcze jest świadomy swojej decyzji chcemy tę sprawę załatwić....wujo jest na rencie strukturalnej, ziemię ma dzierżawca szósty rok i teraz nie wiem czy ja mogę być rolnikiem skoro nie mam szkoły? Mieszkałam na wsi do 12 roku życia, gdzie moja mama pomagała swoim rodzicom w ziemi, potem przebywałam tam w okresach wakacyjnych i weekendowych. Często pomagałam wujowi w pracach gospodarczych.

Moje pytania:

a. czy dzierżawca nie będzie ponosił żadnych kosztów jeśli sam rozwiąże umowę dzierżawy

b. czy wujo nie straci renty strukturalnej jeśli przepisze mi ziemię

c. czy mogę być rolnikiem jeśli nie mam szkoły

byłam w instytucji, gdzie zajmują się rentami strukturalnymi i dopłatami Unijnymi i czekam juz dwa tyg. na odpowiedź.

czas mnie pośpiesza bo choroba się pogłębia....proszę o szybką odpowiedź.

woj mazowieckie gmina Sanniki

z góry dziękuję

IWONA

Odpowiedź:

Przedstawiona przez Panią sytuacja nie daje pełnej i konkretnej możliwości odpowiedzi:

a.       najważniejsze co zapisane jest w umowie dzierżawy,

b.      wuj nie straci renty strukturalnej (nie zostanie mu ona zawieszona) jeśli przekaże z powrotem gospodarstwo rolne, jeszcze ważna uwaga, jeżeli wuj zamierza przekazać gospodarstwo jako darowiznę, to musi Pani zapoznać sie z obowiązującymi przepisami podatkowymi od spadków i darowizn. Ponieważ nie zalicza sie Pani do tzw. zstępnych którym przysługują inne prawa spadkowe, będzie musiała się Pani liczyć z zapłaceniem podatku od darowizny.

c.       rolnikiem można być, nie mając odpowiedniego wykształcenia rolniczego, ale pod konkretne sytuacje (tak jak przedstawione tutaj) wymagane jest spełnienie warunku posiadania kwalifikacji rolniczych co zapisane jest w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, Dz. U. Nr 64, poz. 592.

W  związku z tym, że nie mogę udzielić konkretnej i wyczerpującej odpowiedzi odsyłam jednak Panią do najbliższej siedziby doradców z Mazowieckiego  Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom