cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

W 2001 ROKU WZIĄŁEM KREDYT Z DOPŁATAMI DLA MŁODYCH ROLNIKÓW, KTÓREGO SPŁATA KOŃCZY MI SIĘ W 2016 ROKU, NIERUCHOMOŚCI SĄ OBCIĄŻONE HIPOTEKĄ.

JAKIE WARUNKI MUSZĘ SPEŁNIĆ ŻEBY GOSPODARSTWO  PRZEKAZAĆ NA SWOJEGO SYNA.

KREDYT JEST SPŁACANY REGULARNIE NIE POSIADAM ZADŁUŻEŃ.

1-CZY JEST POTRZEBNA ZGODA BANKU NA TAKĄ DECYZJE

2-CZY MOGĘ STRACIĆ DOPŁATY

3-CZY MÓGŁBYM ŁĄCZYĆ HIPOTEKĘ W CELU ROZBUDOWY GOSPODARSTWA

Odpowiedź:

1. Najlepiej spłacić kredyt. Zgoda banku – na wcześniejszą spłatę kredytu, lub skorzystanie przez syna z możliwości przejęcia długu „Warunki i zasady udzielania kredytów na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie ukończyły 40 roku życia - Symbol nMR - § 10 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia RM z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR (Dz. U. Nr 22, poz. 121 ze zm.)

2. Rozdział VIII. Przejęcie długu

Bank może wyrazić zgodę na przejęcie długu, jeżeli przejmujący dług spełnia warunki określone w niniejszych warunkach i zasadach udzielania kredytów z dopłatą ARiMR do oprocentowania, zwanych dalej warunkami i zasadami udzielania kredytów, oraz we właściwej linii kredytowej, z zastrzeżeniem ust. 2, gwarantuje terminową spłatę rat kapitału i odsetek oraz będzie kontynuował działalność prowadzoną przez dotychczasowego kredytobiorcę, przy czym:

1)  jeżeli przejęcie długu łączy się ze sprzedażą użytków rolnych, gospodarstw rolnych, budynków i budowli oraz innych obiektów lub urządzeń nabytych za kredyt konieczne jest uzyskanie zgody banku dotyczącej tej sprzedaży,

2)  przy zmianie kierunku produkcji przez przejmującego dług stosuje się postanowienia rozdziału VI ust. 2,

3)  na dzień zawarcia umowy przejęcia długu suma kwot udzielonych kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania oraz z częściową spłatą kapitału zaciągniętych dotychczas przez przejmującego dług i umowy kredytu, z tytułu którego przejmowany jest dług, nie może przekroczyć kwot wymienionych w rozdziale I ust. 3, z zastrzeżeniem pkt 4),

4)  jeżeli w wyniku przejęcia długu nastąpiło przekroczenie sumy, o której mowa w pkt 3), to od dnia przejęcia długu dopłaty Agencji nie będą stosowane w odniesieniu do części przejmowanego długu przypadającej na kwotę kredytu przewyższającą dopuszczalną sumę.

3.      Spawa zabezpieczenia kredytu to indywidualne podejście banku do klienta/kredytobiorcy.

Ponadto proszę zajrzeć do zapisów zawartej przez Pana umowy z bankiem i udać się do tego banku po szczegółowe wyjaśnienia.

Ireneusz Gradka  CDR O/Radom