cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam Państwa.


Pytanie:

Zamierzam zakupić 10 hektarów gruntów rolnych. Następnie chciałbym tam posadzić jabłoń tak aby powstał sad ekologiczny. (Kujawsko -Pomorskie lub Łódzkie - w każdym bądź razie okolice Kutna).
Nie jestem jednak pewien czy kupując grunty rolne a potem sadząc tam jabłoń  dostane dopłaty unijne.
Sam nie jestem rolnikiem tylko inż. chemikiem - nie wiem czy to ma jakieś  znaczenie - czy kupując taką ilość ziemi stanę się automatycznie rolnikiem?

Odpowiedź:

Musi Pan posiadać/zgłosić co najmniej 1 ha użytków rolnych będąc ich właścicielem lub dzierżawcą/użytkownikiem i złożyć wniosek o nadanie numeru ewidencyjnego producenta i wniosek o płatności obszarowe. Wszyscy, którzy złożą wnioski  o dopłaty obszarowe od 15 marca do 15 maja br. mogą liczyć na otrzymanie należnych dopłat w pełnej wysokości, natomiast osoby, które dostarczą swoje wnioski po 15 maja, ale nie później niż do 11 czerwca otrzymają takie płatności pomniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Co do wykształcenia rolniczego (nie musi być on być spełniony)  – odpowiedź pod tym linkiem:

 http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-cywilne-1/nieruchomosci/odpowiedzi/wylaczenie-prawa-pierwokupu-anr.html

Pytanie:

Czy kupując drzewka jabłoni też można otrzymać jakieś dotacje, które ułatwią  tak spory zakup?
Odpowiedź:

Na dzień dzisiejszy (25.03.2012 r.) ma Pan możliwość skorzystania tylko z kredytu preferencyjnego (m.in. na założenie plantacji) z dopłatą do oprocentowania w wysokości do 80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego (wsparcie krajowe). Oprocentowanie kredytu płacone przez rolnika wynosi obecnie od 2 do 3,85%, kredyt maksymalnie na 8 – 15 lat.

Pytanie:

I jeszcze inne pytanie , chciałbym też rozpocząć produkcje dżemów  truskawkowych. W związku z tym będzie mi potrzebny budynek do przetwarzania truskawek. Czy  na tych gruntach - zakwalifikowanych jako orne będę mógł wybudować jakakolwiek instalacje do przetwarzania owoców i warzyw?
Odpowiedź:
Trzeba znać przeznaczenie gruntów zapisane w miejscowym Planie Zagospodarowywania Przestrzennego (lub opracowanym w tym zakresie Studium). Jeśli grunty mają przeznaczenie rolnicze to nie można prowadzić żadnych inwestycji. Chcąc prowadzić działalność w zakresie przetwórstwa należy postarać się (o ile to możliwe w zakresie opracowanego Planu ….?) o wyłączenie części tych gruntów z przeznaczenia rolniczego i następnie zmianę ich przeznaczenia na inne dopuszczające działalność w zakresie przetwórstwa.

Pytanie:

Czy są jakieś instytucje ,które fachowo mogą doradzić mi jak załatwiać sprawy dotyczące takich inwestycji i ogólnie zajmujące się sprawami rolniczymi (oczywiście poza Wami).

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Maciej…..

 


Odpowiedź:
W zakresie rolnictwa oczywiście Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

 

 

Odpowiedzi udzielił:

I.     Gradka

CDR O/Radom