cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam, chciałbym dowiedzieć się czy mógłbym zakupić grunty rolne, z racji braku możliwości zakupu ich w województwie, w którym aktualnie mieszkam chciałbym zakupić je w w. warmińsko-mazurskim. Aktualnie nie posiadam wykształcenia rolniczego, jestem w trakcie zdobywania go  (studia stacjonarne-rolnictwo). Czy mógłbym ubiegać się o kredyt mr na zakup gruntów rolnych, w tej  chwili nie posiadając kwalifikacji rolniczych, bez niczego pod zastaw. Czy wystarczający był by staż w gospodarstwie(wg dostępnych mi informacji liczony od 15 roku życia) i  czy jest możliwość kupna ziemi pod zastaw właśnie tej ziemi- hipotecznie, gdyż widziałem w ofercie pewnego banku taką możliwość. Czy będąc zameldowanym tu mógłbym się o taki kredyt ubiegać. Planuję zacząć działalność rolniczą właśnie w ww.  województwie, czy mógłbym po zakupie wydzierżawić ten grunt, ( na pewien czas). Przepraszam, za błędne informacje, które mogą być wynikiem mojego niedoinformowania, braku wiedzy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Wszelkie rzetelne informacje są dla mnie bardzo ważne. Pozdrawiam

Odpowiedź:

Można się ubiegać o kredyty preferencyjne z dopłatą ARiMR do oprocentowania na zakup użytków rolnych (także całego gospodarstwa łącznie z budynkami do produkcji rolnej). Więcej informacji znajduje się m.in. na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce Pomoc krajowa Kredyty preferencyjne po 01.05.2007. Na ww. stronie znajduje się też informacja o średnich cenach gruntów do jakich ARiMR stosuje dopłatę do oprocentowania. Szczegółowych informacji udzielą Panu doradcy np. z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, także informację o kredytach z dopłatami uzyska Pan w banku.

Kredyt maksymalnie na 15 lat z dwuletnią karencją w spłacie kapitału. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę na dzień dzisiejszy (13.08.2012)wynosi 2% w skali roku linia kredytowa „nKZ”, oraz 4,00% z linii kredytowej „nIP”.

Co do wykształcenia (i np. zameldowania) to oczywiście reguluje to Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Ale na pewno Pan ten wymóg spełnia (wykształcenie średnie lub 5 letni okres pracy w gospodarstwie) w przypadku ww. linii kredytowych.

O formie zabezpieczenia udzielonego kredytu decyduje bank, ale oczywiście jest taka możliwość czyli pod zastaw zakupionych gruntów rolnych z wpisem do hipoteki.

Po zakupie grunty rolne mają być przez kredytobiorcę zagospodarowane i prowadzona na nich działalność rolnicza oczywiście przez Pana, czyli oddzierżawienie nie wchodzi w grę.

Poniżej przesyłam link pod którym znajdzie Pan też więcej  odpowiedzi na swoje pytania:

http://www.rzeczpospolita.pl/Pl-asc/prawo/doc/Ziemia/ziemia2.html

Nie musi się Pan ubiegać o kredyt z linii „nMR” (bo kupuje Pan tylko gruty bez budynków)!!

 

I.                   Gradka

CDR O