cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam

 Nowa reforma emerytalna od 2013 r. zakłada utrzymanie wcześniejszych emerytur rolniczych do końca 2017r .

 W związku z tym mam pytanie czy nadal wcześniejsza emerytura rolnicza będzie przyznawana po staremu czyli od 60 lat mężczyźni i 55 lat kobiety, czy wysokość tej emerytury nadal będzie wyliczana jak do tej pory, w podobnej wysokości??? czy może będzie to już zakładana emerytura 'częściowa' która to ma być dużo niższa???

 Z góry dziękuję za odp.

POZDRAWIAM-rolnik woj.mazowieckie

Odpowiedź:

http://www.mowimyjak.pl/praca-i-kariera/emerytury/kiedy-rolnicy-przejda-na-emeryture-po-reformie-emerytalnej,107_42004.html

 

Pod wyżej wymienionym linkiem źródłowym znajduje się informacja wyjaśniająca, którą też cytuję poniżej:

 

„Wiek emerytalny rolników przed reformą

Dziś rolnicy zaczynają otrzymywać emeryturę po ukończeniu 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), pod warunkiem jednak, że mają zaliczony 30-letni staż ubezpieczeniowy (co najmniej przez 30 lat podlegali ubezpieczeniu rentowo-emerytalnemu) i nie prowadzą już działalności rolniczej.

Jeśli rolnicy mieli opłacane składki krócej – co najmniej przez 25 lat – przechodzą na emeryturę tak jak reszta Polaków – kobiety w wieku 60 lat, mężczyźni – 65 lat, nie ma jednak wtedy zakazu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Jakie zmiany w emeryturach rolników wprowadza nowa ustawa emerytalna?

Rolnicy swój przywilej przechodzenia na wcześniejszą emeryturę mają utrzymać jeszcze przez pięć lat – do końca 2017 roku. Od 2018 roku ich wiek emerytalny zacznie być stopniowo podnoszony do 67 lat.

Druga różnica dotyczy przechodzenia na emeryturę częściową. Tak jak pozostali Polacy rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę częściową (kobiety w wieku 62, a mężczyźni 65 lat, ale otrzymają tylko połowę pełnej emerytury), jednak po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, czyli 67 lat, nie wpłynie na wysokość kapitału, z którego będzie wypłacana ich emerytura – tak jak ma być w przypadku innych grup zawodowych.”.

 

CDR O/Radom  I. Gradka