cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

witam,

W biznesplanie do MR kwota dotacji przeznaczona była na zakup ziemi (11ha) założyłem, ze jedna z działek (4ha) - zakupiona jako łąka zostanie przeorana i na niej założę plantację sadowniczą (aronia, czarna porzeczka). Uprawy sadownicze zwiększyły ESU w biznesplanie.

Nie spodziewałem się, że założenie tej plantacji się nie uda (po pierwsze z uwagi na poziom wód gruntowych, istniejące melioracje, po drugie - ponieważ jest to teren na który wchodzą dziki - stratowałyby plantację).

I tu moje pytanie: co mam zrobić?, bo za chwile mija 3 lata od otrzymania pomocy (dotacja dla MR - 50 tys.) a ja nie mogę pochwalić się, że wypełniłem biznesplan (założyłem plantację)

nie zwiększyło się też przez to moje ESU.

Jednocześnie wspomniana działka została uporządkowana (usunąłem samosiewy drzew, uporządkowałem buchtowiska, regularnie koszę - wcześniej nieużytkowaną łąkę), za radą doradcy wezwałem eksperta ornitologa - działka przystąpiła do programu RŚ, w tym samym czasie pozostałe moje działki (5ha sad i 0,5ha upraw rolniczych) weszły w rolnictwo ekologiczne (w trakcie przestawiania).

Czy to może to ESU zwiększa?

 

uprzejmie proszę o poradę

pozdrawiam!

Marek

Małopolska.

Odpowiedź:

Istnieje możliwość wprowadzenia zmian do realizowanego Planu Rozwoju Gospodarstwa, oczywiście za zgodą ARiMR. Należy sporządzić pismo informujące o zmianach wraz z uzasadnieniem i prośbą o ich zaakceptowanie przez ARiMR. Do pisma należy załączyć poprawiony w tym zakresie Plan Rozwoju Gospodarstwa.

 

Sprawa jest indywidualna i konkrety proszę najpierw ustalić z ARiMR.

 

Przystąpienie do Programów Rolnośrodowiskowych nie powoduje zwiększenia ESU!

 

I.       Gradka CDR O/Radom