cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A
Województwo mazowieckie. Mieszkamy na wsi. 11.12.2012 sąsiad wywiózł na pole na pryzmę obornik z kurników. Wymiary pryzmy około 40x20 wysokość 2 metry bo nie jest ugnieciony . W tym miejscu był wcześniej rów melioracyjny a teraz jest wkopana rura drenażowa i na to położony obornik. Do naszego domu i studni jest 70 metrów (nie mamy wodociągu). Wozili to 3 dni po pierwszym dniu byłam z sąsiadem porozmawiać czy nie można tego gdzie indziej składować powiedział że nie będzie przewoził, ma tak leżeć do września bo będzie sąsiadowi pod rzepak potrzebny. Moje pytanie co mogę zrobić by składował go gdzieś indziej bo smród już dziś 16.12.2012 po deszczu okropny a w lato to nawet nie chce myśleć ile będzie insektów i przy temperaturach letnich fetor będzie większy.
pozdrawiam i proszę o pomoc
Ania
Zgodnie z obowiazujacymi przepisami rolnik ma prawo przechowywać obornik na pryzmie na swoim polu w opisanej przez Panią odległości od budynków mieszkalnych i ujęć wody. Przeciwskazaniem może być tutaj szczególnie uciążliwy zapach utrudniający życie okolicznym mieszkańcom. W takim wypadku można sprawę zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Drugą kwestią jest bezpośredni wpływ składowania nawozu na jakość wody w studni, który powinien być potwierdzony analizami jakości wody w Państwa ujęciu. Tak więc taki wpływ powinien być udowodniony przeprowadzonymi badaniami.
Obornik po pewnym czasie powinien przeschnąć w górnych warstwach i jego zapach stanie sie mniej uciązliwy w miare okresu jego przechowywania
Paweł Pruszek CDR Brwinów