cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Bardzo proszę o pomoc.

Mój brat zawiesił- lub zrezygnował- z prowadzenia działalności gospodarczej- opłacał wtedy ZUS. Był właścicielem gospodarstwa rolnego, ale nie zgłosił tej informacji w KRUS i nie miał żadnego ubezpieczenia. Stan ten trwa już jakiś czas.

1.Czy za ten okres będzie musiał opłacić składki?

2. Czy jeśli przepisze swoją część gospodarstwa na np. drugiego współwłaściciela i ten zgłosi go do ubezpieczenia w KRUS jako domownika, będzie musiał opłacić składki za okres, kiedy nie płacił ani ZUS (był wyrejestrowany), ani KRUS (jeszcze się nie zarejestrował)?

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

 

Odpowiedź:

Ad.1. Jeśli był/jest posiadaczem gospodarstwa rolnego podlega ubezpieczeniu w KRUS. Co okresu od kiedy przestał opłacać ZUS powinien opłacać składki w KRUS.

Ad.2. Sprawa jest indywidualna i wymaga rozpatrzenia przez właściwą terytorialnie Placówkę Terenową KRUS. Niemniej jednak z mojego punktu widzenia – składki musi opłacić wstecz.

Przepisanie gospodarstwa rolnego nic tu nie da.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. W uzasadnionych przypadkach KRUS może odstąpić od naliczania zaległych składek, jeśli udowodnimy, że nie prowadziliśmy gospodarstwa, nie pracowali w gospodarstwie rolnym!?

I.       Gradka CDR O/Radom