cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Dzień dobry!Mam pytanie odnośnie dopłat bezpośrednich w sytuacji sprzedaży gruntów.
Sprzedaż i przeniesienie własności gruntów nastąpi niedługo w drodze aktu notarialnego, lecz wydanie gruntów nastąpi dopiero po zebraniu zasianych plonów.
W związku z tym czy aby ubiegać się o dopłaty bezpośrednie w 2014 wystarczy wpisać w akcie notarialnym takie zastrzeżenie, że wydanie gruntów nastąpi po zebraniu plonów i o dopłaty może ubiegać się dotychczasowy właściciel??

Czy raczej samo zastrzeżenie w akcie notarialnym nie wystarczy i konieczna będzie dodatkowa umowa (np. dzierżawy lub inna?) w tym względzie miedzy sprzedającym a kupującym???

Z poważaniem

Dawid
woj. mazowieckie

 

Odpowiedź:

Uważam, że zapis w akcie notarialnym jest wystarczający. ARiMR przyjmuje wnioski i wypłaca kwoty dopłat dla „użytkowników” gruntów. Czyli jeśli sprzedający złoży wniosek tzn., że będzie te grunty użytkował, ma do tego prawo i ma do tego odpowiedni dokument (w razie kontroli ARiMR). Trzeba tylko ustalić z kupującym by przypadkiem nie złożył wniosku o te same działki  i nie nastąpiło wtedy  podejrzenie wyłudzenia pieniędzy przez któregoś z wnioskodawców?.

CDR O/Radom

I.       Gradka