cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam,
- jesteśmy przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją owoców głównie jabłek (w mniejszym stopniu aroni, brzoskwiń),  chcielibyśmy zagospodarować jakoś jabłka II kategorii właśnie poprzez przerabianie ich na sok naturalnie mętny. Linia kosztuje dość dużo. Tu pojawia się moje pytanie?  Gdzie szukać dofinansowania? W jakim stopniu to dofinansowanie można uzyskać? Z tego co się orientuję wcześniej niż w 2015 roku nie ma to szans. Będę wdzięczna za wszystkie materiały dodatkowe dotyczące tego właśnie zagadnienia, drogę prawną w takiej sytuacji, konieczną dokumentację .

z góry dziękuję :)

Pozdrawiam

PPHU Sady Trzebnica

Odpowiedź:

 

1.     Kredyt preferencyjny:

Istnieje możliwość ubiegania się o kredyt preferencyjny z dopłatą ARiMR do oprocentowania  w wysokości do 70% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce pomoc krajowa po 01.05.2005 r. Szczegółowych informacji udzielą Państwu doradcy z wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, także informację o kredytach z dopłatami uzyskacie Państwo w bankach.

Kredyt maksymalnie na 8-15 lat (linia kredytowa Symbol nIP) - z dwuletnią karencją w spłacie kapitału. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę na dzień dzisiejszy wynosi 3% - w skali roku płacone przez kredytobiorcę.

O kredyt ubiegamy się w banku, który ma podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2.     Dotacje z Unii Europejskiej:

Na pewno będą takie możliwości w ramach nowego programowania PROW 2014-2020 np. w działania: 6.5.2 Poddziałanie: Pomoc na inwestycje w przetwórstwo/marketing i rozwój produktów rolnych (Przetwórstwo i marketing produktów rolnych).

Obecnie jednak dokument programowy jest w fazie projektowania i konsultacji i pewne założenia mogą jeszcze ulec zmianie.

Po więcej informacji odsyłam do strony MRiRW, gdzie znajdziemy właśnie „nowy PROW”:

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020

 

Kiedy zostanie uruchomione działanie w ramach nowego PROW? – trudno sprecyzować. Być może w 2015 roku?!

 

 

Ireneusz Gradka - CDR O/Radom