cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam. W 2012 roku nabyłem od osoby fizycznej grunty rolne o wielkości ok 8.5 ha w województwie warmińsko mazurskim. Do tej pory tj. w roku 2013 złożyłem wniosek o podstawową dotację do ziemi, którą otrzymałem w tym roku ok. 7 100zl. Nie opłacałem KRUS. Płacę ZUS i mam działalność gospodarczą. Moje pytanie brzmi? Czy jako osoba fizyczna, lat 35, studia wyższe nie związane z rolnictwem, mogę starać się o jakąkolwiek pomoc unijną na otwarcie gospodarstwa rolnego?

Odpowiedź:

Pan to gospodarstwo już prowadzi, więc premia na rozpoczęcie działalności rolniczej i utworzenie gospodarstwa nie wchodzi w grę, gdyż prowadzi je Pan pow. 12 miesięcy.

Chciałbym produkować trawę którą bym później wycinał i sprzedawał innym osobom lub firmom. Trawa w rolkach. Proszę o odpowiedź czy jest taka szansa?. Gospodarstwo prowadziłbym z pełną rachunkowością.
Pozdrawiam
Rafał
Odpowiedź:

Działalność, którą Pan wyżej opisał to działalność rolnicza w myśl interpretacji podatkowej przedstawionej pod adresem: http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/5-koszty-uzyskania-przychodow/137033-koszty-uzyskania-przychodow-pozarolnicza-dzialalnosc-gospodarcza.html

Na obecnym etapie nie ma możliwości wsparcia działalności rolniczej ze środków UE, gdyż „stary” PROW2007-2013 w ty zakresie się skończył, natomiast „nowy” PROW 20014-2020 znajduje się w fazie projektowania.

I.Gradka CDR O/Radom