cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

witam mam kilka pytań:

1- kiedy ruszy prow 312 (mikroprzedsiebiorstwa) i czy zasady zostaną utrzymane  ?
2- kiedy ruszy prow zalesienia i czy zasady zostana utrzymane (zalesiam systematycznie ok 5ha /rok)
3- czy mikroinstalacja OZE (fotowoltaiczna) będzie kosztem kwalifikowanym prow 312 czy bedzie inny program i jak sie bedzie mial do FOS (40%)
4- jak przyłączyć sie do KSOW na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim i z jakich programów je sfinansować ? Niestety z punktu widzenia Gminy nie leży to w jej interesie poniewaz ma niesamowite narzedzie jakim jest wypata zasiłków społecznych zapewniając sobie tym samy wyborców w gminie. Zatem taka KSOW na szczeblu gminnym nie dostanie wsparcia z Gminy ponieważ jest jej żywą konkurencją, biedna gmina i zasiłki to oznaka władzy Wójta.

o autorze: prowadzę gospodarstwo rolne w pow ciechanowski na bardzo slabych gruntach głównie V i VI klasy większość już zalesiłem jednak nabywam średnio co roku 5-10 ha różnie z ANR ale głównie od miejscowych rolników, oni nie chcą zmian bo wójt dawny sekretarz miejscowego SKR rządzi przez 3 kadencje z rzędu i nie wpuszcza żadnych obcych jak mówi nie będzie tu robił warszawskiego getta, to jest nasza wieś spokojna, biedna i zapijaczona i tak niech zostanie. Mówię to bo to rzeczywistość połowy powiatu niby 100 km od stolicy ale totalna niemoc, zatem do kogo się zwrócić aby skutecznie działać trzeba mieć poparcie KSOW bo miejscowi nie nie zrobią aby nie popaść w niełaskę wójta wiem że to brzmi nieprawdopodobnie ale tak jest od 3 lat składam wnioski o warunki Zabudowy w ramach PROW 312 na pozyskanie zrębków energetycznych i ogrzewanie nimi gminnę i miejscowe szkoły zamiast kupować olej czy węgiel, niestety Wójt jest konsekwentny w blokowaniu i hamowaniu od 12 lat jakiejkolwiek inwestycji, bo po co to nie jest w jego interesie z 14 mln budzetu dostaje 7,5 mln z budżetu państwa pozostałe 2,5 z dotacji na infrastrukture a mając narzędzie wypłaty zasiłków dla 28% mieszkańców ma nad nimi totalną kontrolę. Prosze tylko policzyc 50% idzie na wybory z których prawie 30% na zasiłkach zatem ma już większość - to po co ludzi uświadamiać tak działa wikszość gmin w tym powiecie.  DO KOGO MAM SIE ZWROCIC ABY KSOW zadziałało I BYŁO SKUTECZNE W NASZYM POWIECIE ?
Dziękuję za pomoc zbliżają się wybory więc jest jakaś szansa na zmiany.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Porusza Pan wiele zagadnień, na które w chwili obecnej nie zawsze możemy udzielić kompetentnej odpowiedzi. Pamiętajmy PROW 2014 - 2020 został zatwierdzony przez Radę Ministrów w połowie kwietnia i przekazany KE do akceptacji. Szczegółowe rozporządzenia wykonawcze do poszczególnych działań zostaną opublikowane .....(może pod koniec roku). Odpowiadając na poszczególne pytania:
1. Wnioski w ramach działania 312 (Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw) już nie będą przyjmowane (prawdopodobnie). Ostatni nabór odbył się w 2013 roku. W ramach tego działania można składać jeszcze wnioski przez Lokalne Grupy Działania (LEADER) jeśli posiadają jeszcze środki.
W nowym PROW (2014-2020) nie przewidziano kontynuacji tego działania.
2. Obecnie (2014 r.) będą przyjmowane wnioski (1.06-31.07) z PROW 2007-2013. Podobne zasady przewidziano w kolejnym PROW (szczegóły po ukazaniu się stosowanych rozporządzeń MRiRW).
3.Mikro instalacja nie będzie kosztem kwalifikowalnym, gdyż nie będzie tego działania w PROW 2014-2020.
4. KSOW skupia struktury administracyjne (na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym) oraz zainteresowane podmioty, które przyczyniają się do rozwoju obszarów wiejskich oraz mają w sposób bezpośredni lub pośredni wpływ na lepsze wykorzystanie instrumentów EFRROW. Uczestnikami KSOW mogą być podmioty, które są aktywnie zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich oraz wyrażą chęć otrzymywania oraz dostarczania informacji w tym zakresie. Posiada struktury wojewódzkie i centralne. Jeśli byłby Pan zainteresowany uczestnictwem jako podmiot proszę poczytać na stronach KSOW.
Pozdrawiam
Bolesław Pieczyński
CDR O/Radom.