cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam, wspólnie z mężem w 2010r staliśmy się właścicielami gospodarstwa rolnego mierzącego niewiele ponad 1ha, aby prowadzić na nim uprawy mój mąż pożycza niezbędne maszyny od rodziców, pytanie moje brzmi czy do tak małego gospodarstwa przysługuje możliwość uzyskania jakiejś bezzwrotnej pomocy finansowej od państwa na zakup maszyn rolniczych. Dodam, że ja pracuje zawodowo, obecnie jestem na macierzyńskim, posiadam wykształcenie wyższe ekonomiczne natomiast mój mąż jest zarejestrowany jako bezrobotny, a także w KRUS, posiada wykształcenie wyższe - magister inżynier rolnictwa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Odpowiedź moja będzie ogólna bo nie może być inna. Mam za mało informacji. Owszem 1 ha to bardzo mała powierzchnia! Ale nie wiem co jest uprawiane? Czy co może być uprawiane, nie znam klasy gleb, itp. Zgodzi się Pani ze mną, że co innego 1 ha żyta, a diametralną różnicę stanowi 1 ha ogórków gruntowych czy może truskawek?

Według mnie, proszę się zwrócić do doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który pomoże Państwu w wyborze stosownych decyzji i planach na przyszłość. Na przykład – czy powiększać gospodarstwo? Czy skorzystać z premii dla małych gospodarstw (restrukturyzacja)?

Czy może podjąć się prowadzenia działalności pozarolniczej? Itp. Itd.

I. Gradka

CDR O/Radom