cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Witam,

Potrzebuję Państwa rady w kwestii założenia gospodarstwa rolniczego.

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu i osobą bezrobotną. W urzędzie pracy w Pruszkowie starałam się o dofinansowanie otwarcia działalności gospodarczej polegającej na projektowaniu, wykonywaniu i pielęgnacji ogrodów. Otrzymałam to dofinansowanie i obecnie jestem w takcie zakładania firmy. Jednocześnie trafiła mi się możliwość przejęcia gospodarstwa ogrodniczo-szkółkarskiego polegającego na produkcji gł. iglaków i ich sprzedaży klientom indywidualnym i hurtowym. To gospodarstwo działa na zasadzie działów specjalnych rolnictwa.

Wiem, że gdybym chciała je przejąć to powinnam podpisać umowę dzierżawy co najmniej 1 ha.

Pytanie jest następujące: czy po założeniu działalności gospodarczej mogę równocześnie prowadzić gospodarstwo rolne oczywiście będąc na ZUS-ie?
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź

Pozdrawiam,

Magda

Odpowiedź: Oczywiście, że tak. Można prowadzić i działalność rolniczą (dział specjalny - iglaki) i pozarolniczą (projektowanie). Co do formy posiadania. Napisała Pani, że „przejęcia” i „dzierżawa 1 ha”. Otóż, jeśli mówimy o działach specjalnych to tam nie ma kryterium powierzchni. Nie musi być hektar!. Natomiast, żeby dysponować gruntem i prowadzić na nim działalność trzeba oczywiście mieć do tego prawo, czyli: własność, użytkowanie wieczyste, dzierżawa.

I. Gradka

CDR O/Radom