cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam,
Posiadam gospodarstwo rolne o pow. 4 ha oraz 15 szt. koni, posiadam
wykształcenie podstawowe i sześcioletni staż pracy w gospodarstwie. Wspólnie
z mężem chcielibyśmy nabyć ciągnik. Moje pytanie w związku z tym brzmi czy
ARiMR uzna wniosek za zasadny w przypadku tak małej powierzchni
gospodarstwa. I do jakiej kwoty możemy się starać o zakup sprzętu.
Pozdrawiam


Odpowiedź:

Można się ubiegać o wsparcie z funduszy UE w ramach PROW 2007-2013 w działaniu Modernizacja gospodarstw rolnych.

Wnioski składane są w Oddziałach Regionalnych ARiMR (w województwie w którym znajduje się gospodarstwo) po ogłoszeniu przez ARiMR daty naboru wniosków (w województwach w których są dostępne środki w ramach limitu wojewódzkiego).

Wniosek i pozostałe niezbędne formularze są dostępne na stronie www.arimr.gov.pl.

Jeśli chodzi o dotacje w ramach tego działania to można je uzyskać (także na zakup ciągnika) do wysokości maksymalnie 300 000 zł w całym okresie trwania programu czyli 2007 - 2013. Oczywiście jest to wsparcie polegające na refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych, w wysokości 40, 50 lub 60% poniesionych kosztów kwalifikowanych netto (bez VAT).

W związku z tym, że temat jest bardzo szeroki (nie mam wielu danych: np. jakie uprawy prowadzą Państwo w gospodarstwie?, jaki ciągnik zamierzacie kupić? – chodzi np. o moc, jakie posiadacie usprzętowienie w gospodarstwie? – czy posiadacie już jakiś ciągnik? Z jakiego jesteście Państwo województwa? itp. itd.) i nie starczyłoby miejsca do opisania na tym forum, proponuję udać się do najbliższej jednostki doradztwa rolniczego (ODR-u) i tam na pewno uzyska Pani wyczerpujące informacje.

I.       Gradka

CDR O/Radom