cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

witam jestem z woj. warmińsko-mazurskiego gmina Lidzbark Warm.

 Moja mama prowadzi gospodarstwo  rolne i posiada 16ha ziemi, zamierza jednak zrezygnować z uprawy ziemi i sprzedać to gospodarstwo. Ja cale życie pomagałem na roli dla dziadka i ojca i mam trochę pojęcia na ten temat i chciałbym sam osobiście zając się uprawą, problem jest taki, że nie mam pieniędzy na START, nie posiadam również dobrego i sprawnego ciągnika i tu moje pytanie czy jest jakaś opcja na dofinansowanie z Uni? Jednocześnie informuję, że nie mam żadnej szkoły rolniczej. Proszę o pokierowanie mnie w tym temacie jak to wszystko się odbywa i czy są szanse abym mógł zacząć zajmować się rolą.

Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź:

Istnieją  możliwości dofinansowania gospodarstwa prowadzącego działalność rolniczą.

A). Jedna z nich to możliwość ubiegania się o dotacje na inwestycje (dofinansowanie w wysokości 40 – 70% do poniesionych kosztów kwalifikowanych netto, nie więcej niż 300 tys. zł na gospodarstwo) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 z działania Modernizacja gospodarstw rolnych.

Ale Pan z tego działania nie będzie mógł (prawdopodobnie?) skorzystać (tak wynika z opisu zawartym w pytaniu), gdyż na razie nie posiada Pan gospodarstwa i nie ma wykształcenia rolniczego a ponadto nabór wniosków w tym roku już się odbył (w styczniu 2011) i prawdopodobnie!? nie będzie już więcej naborów w latach obowiązywania programu PROW 2007-2013.

B) Druga możliwość to ubieganie się o kredyt preferencyjny z dopłatą do oprocentowania ARiMR. Kredyt Inwestycyjny Podstawowy – karencja do dwóch lat, spłata rat maksymalnie do ośmiu lat. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę ok. 3% w skali roku. Maksymalna kwota kredytu to 70-80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego.

 

Nie napisał Pan nic o swoim wieku i swoich faktycznych planach. Na przykład czy chce się Pan realizować w działalności rolniczej, czy to tylko praca dodatkowa?!

W przypadku, gdy m.in. nie przekroczył Pan 40 roku życia i nie prowadził Pan (ani małżonek) działalności rolniczej, mógłby się Pan ubiegać o premię Młodego Rolnika w wysokości 75 tys. zł na rozwój planowanego (podkreślam planowanego) do przejęcia gospodarstwa. Nabór wniosków na pewno będzie ogłoszony w tym roku (2011). Uzupełnienie wykształcenia rolniczego jest możliwe w okresie późniejszym tj. w okresie 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

We wszystkich wymienionych kwestiach odsyłam Pana po szczegóły do najbliższego biura Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom