cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam.

Pochodzę z woj. mazowieckiego powiat otwocki posiadam wykształcenie inż. sadownictwa. Chciałem się zapytać jak mógłbym pozyskać środki na budowę przechowalni owoców 120t oraz zakup ciągnika i opryskiwacza? posiadam 5ha sadu tylko czy jest możliwość uzyskania środków i w jakiej kwocie? jakie muszę spełnić warunki i jakie będą warunki jego spłaty?

Pozdrawiam Piotr.

 

Odpowiedź:

Może Pan skorzystać z pomocy:

1.                  Kredyt preferencyjny – pomoc krajowa:

Można się ubiegać o kredyty preferencyjne z dopłatą ARiMR do oprocentowania m. in. na zakup maszyn i urządzeń rolniczych (w tym używanych) w wysokości do 80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce pomoc krajowa po 01.05.2005 r. Szczegółowych informacji udzielą Panu doradcy z Mazowieckeigo Ośrodka Doradztwa Rolniczego, także informację o kredytach z dopłatami uzyska Pan w bankach które mają podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zakładam, ze jest Pan tzw. „młodym rolnikiem” czyli może się Pan ubiegać o kredyt w wysokości do 80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego, maksymalnie na 15 lat (linia kredytowa Symbol nMR) - z dwuletnią karencją w spłacie kapitału. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę na dzień dzisiejszy wynosi 2% - nMR, w skali roku płacone przez kredytobiorcę.

2.                  Była możliwość skorzystania z pomocy unijnej w ramach PROW 2007-2013 z Działania Modernizacja gospodarstw rolnych, ale ostatni nabór odbył się w roku 2011 i więcej naborów nie będzie z tego programu.

3.                  Nie wiem jak długo prowadzi Pan działalność rolniczą? I czy miał by Pan szansę skorzystania z premii Młodego rolnika? Jeśli prowadzi Pan tą działalność powyżej 1 roku to nie ma takiej możliwości!

 

I.                   Gradka, CDR O/Radom.