cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam

W czerwcu 2012 roku przejąłem gospodarstwo rolne po rodzicach. Gospodarstwo znajduje się północnej części województwa mazowieckiego. Chciałbym wiedzieć, z których programów unijnych mógłbym skorzystać. Zaznaczam, że nie ukończyłem jeszcze 40 lat, więc zastanawiałem się nad możliwością skorzystania z pakietu Młody rolnik. Chciałbym założyć plantację mięty. Z  jakiej pomocy mógłbym skorzystać przy tym przedsięwzięciu? Będę wdzięczny za merytoryczne wskazówki.

Pozdrawiam

Mariusz

Odpowiedź:

I.       Fundusze Unijne - PROW 2007 -2013:

1.                  Nie może Pan ubiegać się o premię Młodego Rolnika z powodu tego, że w tym roku naboru wniosków z tego działania nie będzie! (na tą chwilę, taka jest informacja).

2.                  Także z działania Modernizacja gospodarstw rolnych, gdyż w woj. mazowieckim nie będzie naboru w 2013 r.

 

II.    Można  skorzystać z pomocy krajowej:

Kredyt preferencyjny:

1.                  Można się ubiegać o kredyty preferencyjne z dopłatą ARiMR do oprocentowania m. in. na rozwój gospodarstwa (inwestycje w gospodarstwie) w wysokości do 80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce pomoc krajowa po 01.05.2005 r. Szczegółowych informacji udzielą Panu doradcy z wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, także informację o kredytach z dopłatami uzyska Pan w bankach.

Kredyt maksymalnie na 15 lat (linia kredytowa Symbol nMR) - z dwuletnią karencją w spłacie kapitału. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę na dzień dzisiejszy wynosi 3% - nMR, w skali roku płacone przez kredytobiorcę.

O kredyt ubiegamy się w banku, który ma podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

 

Gradka, CDR O/Radom