cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam, 

 

Piszę z województwa lubelskiego. Jestem zainteresowana możliwością dofinansowania gospodarstwa rolnego pod względem modernizacji gospodarstwa, innowacji w gospodarce rolnej czy odnośnie rozpoczęcia produkcji np. przetworów z owoców i warzyw. Zdarza się również, że skupujemy owoce na przetwory. Mam pytanie czy istnieje program obejmujący dofinansowanie biorąc pod uwagę te obszary? Wielkość pola to ok. 20 ha, posiadamy również hodowlę zwierząt.

Pozdrawiam

Odpowiedź:

Na dotacje z programów UE (Modernizacja gospodarstw rolnych, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej czy Zwiększenie wartości dodanej …… - przetwórstwo) nie może Pani liczyć bo środki zostały wykorzystane w ramach PROW 2007-2013 r. Następne finansowanie będzie dostępne w latach 2014 – 2020.

 

Poza tym jeśli chodzi o rozwój gospodarstwa to można skorzystać (to już naprawdę ostatnia możliwość) z preferencyjnego kredytu z dopłatą do oprocentowania w wysokości do 70-80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego (wsparcie krajowe). Oprocentowanie kredytu płacone przez rolnika wynosi obecnie 3,00%, liczba lat kredytowania 8 – 15 lat.

Informacje uzyska Pan w najbliższym Ośrodku Doradztwa Rolniczego lub banku, który ma podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Wszelkie informacje uzyskać można także na stronach:

www.arimr.gov.pl

www.minrol.gov.pl

www.cdr.gov.pl

stronach internetowych Ośrodków Doradztwa Rolniczego

 

 

I.Gradka

CDR O/Radom