cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam, mam 35 lat posiadam gospodarstwo rolne, czy mógłbym się starać o jakieś dofinansowanie celem zakupu ciągnika. Jestem z woj. lubelskiego.

Pozdrawiam

 

 

1.     Obecnie istnieje możliwość skorzystania z pomocy krajowej:

Kredyt preferencyjny:

Można się ubiegać o kredyty preferencyjne z dopłatą ARiMR do oprocentowania m. in. na rozwój gospodarstwa (inwestycje w gospodarstwie, także zakup gruntów rolnych, zakup maszyn i urządzeń rolniczych – ciągnika, itp.) w wysokości do 80% wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce pomoc krajowa po 01.05.2005 r. Szczegółowych informacji udzielą Panu doradcy z wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, także informację o kredytach z dopłatami uzyska Pan w bankach.

Kredyt maksymalnie na 8-15 lat (linia kredytowa Symbol nIP lub nMR) - z dwuletnią karencją w spłacie kapitału. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę na dzień dzisiejszy wynosi 3% - nMR, w skali roku płacone przez kredytobiorcę.

O kredyt ubiegamy się w banku, który ma podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2.     Dotacje z Unii Europejskiej:

Na pewno będą takie możliwości w ramach nowego programowania PROW 2014-2020 np. w działaniach: „Modernizacja gospodarstw rolnych” – zwrot w formie dotacji, czy tzw. „Restrukturyzacji małych gospodarstw” – premia do 60 tys. zł.

Obecnie jednak dokument programowy jest w fazie projektowania i konsultacji i pewne założenia mogą jeszcze ulec zmianie.

Po więcej informacji odsyłam do strony MRiRW, gdzie znajdziemy właśnie „nowy PROW”:

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020

 

 

 

I.                Gradka, CDR O/Radom.