cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Witam

1. Czy rolnik, który skończył 50 lat może otrzymać dofinansowanie PROW 2014-20 na małżonkę lub domownika zarejestrowani w KRUS którzy nie ukończyli 40 roku życia i mają wykształcenie rolnicze?

2. Czy z programu "Modernizacja małych gospodarstw" do ilu hektarów będzie można dostać dofinansowanie, ilości sztuk bydła czy będzie można przeznaczyć na zakup maszyn nowych lub używanych (np. ładowacz czołowy, kosiarkę, prasę itp.) czy tylko na inwestycje związane z przygotowaniem produktów do sprzedaży tj. linie do sortowania, pakowania produktów pochodzących głównie z gospodarstwa itp.?

 

Odpowiedź:

Ad. 1. Będą takie możliwości jak np. działanie: „przetwórstwo”, działanie: „premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”.

Ad. 2. Chodzi zapewne o działanie „Restrukturyzacja małych gospodarstw”?!

Możliwy jest zakup maszyn i urządzeń rolniczych tylko i wyłącznie nowych zarówno do gospodarstwa jak i do przygotowania produktów do sprzedaży i ich przetwórstwa.

Nie mogę napisać konkretnie ile to będzie hektarów czy ile sztuk bydła! Do wyliczenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa służy specjalna tabela do przeliczania tzw. Standardowej Produkcji (SO 2007) z 1 ha czy od 1 sztuki zwierzęcia i jeszcze z podziałem na regiony kraju.

Myślę, że doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego pomogą w wyliczeniach.

I. Gradka CDR O/Radom