cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Pan X w roku akademicki 2010/2011 otrzyma licencjat z zakresu bankowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Matka zamierza w zamian za rentę strukturalną przekazać Mu gospodarstwo rolne.

PYTANIA:

1. Czy uzupełnienie wykształcenia dodatkowo o przedmioty z ekonomiki rolnej w wymiarze 135 godzin może być uznane za posiadanie kwalifikacji rolniczych?

2. Czy ukończenie jednorocznej szkoły wieczorowej o profilu rolniczym uprawnia w świetle regulacji o rentach strukturalnych do uznania, że posiada kwalifikacje do przejęcia gospodarstwa od matki w zamian za rentę strukturalną?

Odpowiedź na obydwa pytania Pan X ma zawartą w § 7 ust. 2, pkt 1 i 3 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U nr 109, poz. 750 ze zm.) - Osoba fizyczna posiada kwalifikacje zawodowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, jeżeli ma:

- wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub

- wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem.

Sędzia Irena Lis

23 sierpnia 2010 r.