cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Dzień dobry,

czy posiadając 3,81 ha użytków rolnych w woj. mazowieckim, 3,49 ha użytków rolnych w woj. podlaskim oraz 1,4 ha użytków rolnych w woj. lubelskim co daje łącznie 8,7 ha i w świetle tego, że moje gospodarstwo zgodnie z przepisami prawa położone jest w województwie mazowieckim kwalifikuję się pod względem obszarowym do uzyskania premii młodego rolnika? Oczywiście w przeciągu 3 lat od doręczenia decyzji zobowiążę się do powiększenia gospodarstwa do średniej krajowej.

Dziękuję za odpowiedź. Paweł.

Odpowiedź: TAK. Bierzemy pod uwagę woj. mazowieckie, średnia 8,51 ha. u.r.

W przypadku województw, gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa w województwie jest mniejsza, niż średnia powierzchnia gospodarstwa w kraju, wnioskodawca w okresie do 180 dni od doręczenia decyzji przyznającej pomoc powinien posiadać lub nabyć gospodarstwo o powierzchni równej minimum średniej powierzchni gospodarstwa w województwie oraz będzie miał obowiązek powiększyć gospodarstwo w ciągu 3 lat od wypłaty premii, co najmniej do średniej powierzchni gospodarstwa w kraju.

Instrukcja do Planu Rozwoju Gospodarstwa strona 14, wiersz 4 od góry.

Warunek prowadzenia gospodarstwa o pow. średniej krajowej powinien być spełniony do dnia upływu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Taki zapis jest na stronie ARiMR i wynika z rozporządzenia.

 

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom