cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Dzień dobry, udało mi się w tym roku uzyskać pomoc "Ułatwienie startu młodym rolnikom". W związku z czym chciałbym się dowiedzieć, czy jest szansa i możliwość dodatkowej pracy, tak aby nie kolidowała ona z warunkami otrzymania premii? Jeśli tak, to w jakiej formie? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam Michał
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif";}

Odpowiedź:

Beneficjent powinien samodzielnie prowadzić gospodarstwo, na które przyznano pomoc, do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy.

Zgodnie natomiast z § 15 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia decyzję o przyznaniu pomocy w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” wydaje się z zastrzeżeniem dopełnienia przez beneficjenta, w terminie 180 dni od dnia doręczenia tej decyzji, minimalnego warunku, jakim jest ubezpieczenie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie jako rolnik.

Ponadto zgodnie z § 18 pkt ust. 5 rozporządzenia beneficjent powinien podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik co najmniej do dnia upływu 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy.

Beneficjent korzystający z pomocy dla „młodych rolników” musi zatem przez 5 lat od daty przyznania pomocy samodzielnie prowadzić gospodarstwo oraz podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik, co najmniej do dnia upływu 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy, co niestety wyklucza możliwość pracy na całym lub na części etatu, tym samym ubezpieczenia w ZUS-ie.

Dzieje się tak, dlatego że rolnik, który jest ubezpieczony w KRUS-ie i w okresie tym będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy też umowy-zlecenia, obowiązkowo będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako pracownik lub zleceniobiorca, bez względu na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia.

Każdy podmiot podejmujący pracę na umowę-zlecenie czy umowę o pracę automatycznie staje się płatnikiem ZUS, ponieważ składki zostają odprowadzane do ZUS.

Można natomiast wykonywać pracę na podstawie zawartej przez rolnika umowy o dzieło, gdyż nie stanowi ona dla niego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. W takim przypadku rolnik nadal pozostaje w ubezpieczeniu społecznym rolników i opłaca składki w KRUS.

„Uznaje się, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy) czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.). Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy zatem m.in.: osób, które wykonują pracę w ramach umowy agencyjnej, umowy-zlecenia; z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – pozarolniczej działalności gospodarczej, a także w okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych (rejestracja w charakterze bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest uznawana za podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu). Za osobę podlegającą innemu ubezpieczeniu społecznemu uważa się także osobę objętą zaopatrzeniem emerytalnym, określonym w odrębnych przepisach. Powyższe oznacza, iż przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu każde inne ubezpieczenie społeczne ma pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym (źródło: KRUS).

Mógłby Pan więc pracować na podstawie umowy o dzieło. Jednak praca na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia spowoduje, że nie spełni Pan warunku uzyskania pomocy w ramach programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, jakim jest ubezpieczenie w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik. W przypadku pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia pierwszeństwo będzie miało ubezpieczenie w ZUS–ie.

Czyli najbezpieczniej jest spełnić warunek ubezpieczenia w KRUS, by potem w przypadku różnych możliwości jakie pojawią się przed Panem także podjąć „prace zarobkowe”.

I. Gradka CDR O/Radom