cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A
Dzień dobry!
 
Doradzam w zarządzaniu gospodarstwami. Mam problem dotyczący zagospodarowania TUZ. Jedno gospodarstwo utrzymywało dużą powierzchnię TUZ z dwóch powodów: chciało utrzymywać stado bydła mięsnego (eksport wołowiny) oraz uczestnictwo w programie rolnośrodowiskowym 4.1. chroniącym siedliska ptaków. Oba te warunki przestały mieć znaczenie dla właściciela: ceny bydła spadły (zakaz uboju) dotacja ptasia ograniczona (degresywność powierzchni).
Gospodarz posiada ok 1500 ha TUZ, chciałby je zagospodarować, jaką ma możliwość odorania i zagospodarowania TUZ?
Ta czynność nie zachwiałaby 30% zazielenienia gospodarstwa.
Pracownicy ARiMR nic nie  potrafią powiedzieć, bo zmienia się współczynnik gruntów TUZ dla Polski (5%), wchodzi zazielenienie (30%) i nie wiedzą jak to będzie funkcjonować.
Czy jest możliwe zaoranie kilkuset hektarów TUZ i przeznaczenie ich pod uprawy? Jak będą “wyglądały” TUZ-y w nowym rozdaniu 2015-2020? Utrzymanie ich chyba nie ma sensu, generują jakieś koszty, zysków brak.
 
Usługi Doradcze
W. Kowalczyk


Jeśli rolnik zakończył program rolnośrodowiskowy i złożył wniosek tylko o płatności bezpośrednie to w tym roku miał możliwość zaorania części TUZ bez konsekwencji. Chyba, że działki leżą w Naturze 2000 i są określone w Planie Zadań Ochronnych jako cenne przyrodniczo to nie można. Co będzie w przyszłym roku tego nie wiemy.

Barbara Sazońska