cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam.

 Ponad rok temu ja, mój mąż i moi rodzice kupiliśmy na współwłasność dwie działki: jedną działkę z domem i budynkami gospodarczymi a drugą rolną ponad 2 ha fizyczne. Gospodarstwo znajduje się w zachodniopomorskiem. Wraz z mężem jesteśmy ubezpieczeni w KRUS, natomiast moi rodzice pracują w urzędach przez co ubezpieczeni są w ZUS.

Chciałabym się dowiedzieć czy taki "układ" koliduje z ubieganiem się o jakiekolwiek dotacje? myślimy o otworzeniu gospodarstwa agroturystycznego lub brykieciarni.

 Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odpowiedź

Jeśli myśli Pani o agroturystyce tzn., że prowadzona ona jest w gospodarstwie rolnym, czyli Pani lub mąż jesteście ubezpieczeni w KRUS. Agroturystyka, rządzi się swoimi prawami. Na przykład pokoje noclegowe w liczbie nie większej niż 5 z przeznaczeniem na wynajem są udostępniane w istniejącym budynku mieszkalnym. Wtedy nie potrzeba prowadzić działalności gospodarczej. Jeśli nie jesteśmy w KRUSie lub pokoi będzie więcej niż 5 to wtedy są to już usługi turystyczne i musimy prowadzić działalność gospodarczą.

W przypadku produkcji brykietu i wspomnianych usług turystycznych – musimy podjąć działalność gospodarczą co wiąże się także ze zmianą ubezpieczyciela czyli ZUS. A to dlatego, że jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej będąc ubezpieczonym na zasadach tzw. podwójnego KRUS-u, ale Pani i mąż nie spełniacie wymogu ubezpieczenia w KRUS co najmniej 3 lat.

Natomiast jeśli chodzi o rodziców – ich praca i ubezpieczenie nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli Pani lub mąż ubiegał by się o dotacje, pojawia się problem dysponowania nieruchomością bo wszyscy Państwo macie współwłasność, więc temu kto byłby wnioskodawcą w przypadku starania się o jakieś dotacje na agroturystykę pozostałe osoby musiały by wyrazić zgodę.

 

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom