cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam.

Mam pytanie związanie z działaniem Różnicowanie działalności w kierunku nierolniczym.

Rolnik uzyskał dofinansowanie z tego działania na świadczenie usług maszynami rolniczymi w najbliższej okolicy. Oczywiście założył działalność, przeszedł na podwójny KRUS.

Moje pytanie: czy ów rolnik może zatrudnić się u innego przedsiębiorcy, który ubezpieczy go w ZUS w swojej firmie. Rolnik oczywiście dalej będzie prowadził swoją działalność.

Czekam na interpretację

doradca z woj. podlaskiego

Odpowiedź:

Sprawę należy traktować indywidualnie i najlepiej udać się do Podlaskiego Biura Regionalnego ARiMR celem uzyskania pełnej informacji.

Moja wiedza pozwala mi na określenie tego problemu następująco.

Rolnik rozpoczął powadzenie działalności pozarolniczej poprzez jej zarejestrowanie w systemie w  CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (CEiDG).

To, że przeszedł na tzw. podwójny KRUS – to możliwość z której mogą skorzystać rolnicy prowadzący działalność rolniczą, ubezpieczeni w KRUS, przez okres co najmniej 3 lat (nieprzerwanie). Przepisy dają taką możliwość pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów jak np. nieprzekroczenia wysokości rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (która za rok 2013 wynosi 3092 zł). Wynika to z obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2013 r. (M.P. z 2013 poz. 353). Przekroczenie tej kwoty przez rolnika lub jego domownika objętego ubezpieczeniem społecznym rolników (w KRUS) powoduje ustanie tego ubezpieczenia.

Czytaj więcej na Infor.pl: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/pit/319285,Limity-KRUS-2013-2014-roczna-kwota-graniczna.html##ixzz2vAuEUsFx

Czyli, rolnik prowadzący działalność pozarolniczą (także jako beneficjent działania 311- Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej) może być ubezpieczony w ZUS. Warunek dostępu do tego działania to 12 mies. ubezpieczenia w KRUS i tyle. Potem, jakie będzie ubezpieczenie nie ma znaczenia dla „różnicowania”. Trzeba tylko wypełnić zobowiązania, czyli m.in. prowadzić działalność pozarolniczą w zapisanym zakresie („usługi rolnicze”) co najmniej 5 lat. Oczywiście może też podjąć pracę i pracodawca może go ubezpieczyć w ZUS. Bo ubezpieczenie w ZUS jest nadrzędne względem KRUS.

 

 

I.    Gradka CDR O/Radom