cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam, mieszkam w województwie wielkopolskim, mam pomysł na działalnosc gospodarczą tj. produkcja i sprzedaz brykietu, moja mama jest właścicielką gospodarstwa o powierzchni 3,5ha, ale nie opłaca sie w krusie, ma 52 lata i jest bezrobotna, chciałbym sie dowiedziec na jakie dotacje mógłbym liczyć, czy firma, którą chciałbym załozyc lepiej otworzyć na mame, czy na mnie? czy jeżeli  firma była by na moją mame, mogłaby sie ubiegać o dotacje z działania 312 – „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” 

, jeżeli by zatrudniała  członków swojej rodziny? gdzie jeszcze mozna szukac dotacji na otwarcie firmy i zakup brykieciarki, ciągnika i prasy rolującej?

 

Na tego typu działalność, gdy nie podlega się ubezpieczeniu w pełnym zakresie w KRUS, można ubiegać się o dofinansowanie z działania 312. Nie ma tu znaczenia posiadanie gospodarstwa rolnego. Istotnymi elementami są tu natomiast miejsce realizacji przedsięwzięcia i miejsce zamieszkania inwestora. Wykluczone są projekty, których realizacja bądź miejsce zamieszkania znajduje się poza obszarami wiejskimi (pow. 5 tys. mieszkańców). Dofinansowanie można uzyskać, pod warunkiem między innymi, stworzenia nowych miejsc pracy. „Samozatrudnienie” liczone jest również do nowych miejsc pracy.

 A.    Śliwa