cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A
Witam, mam do Panstwa kilka pytan z zakresu dotacji i bylbym bardzo wdzieczny za pomoc. Otoz jestem wlascicelem 4 dzialek o lacznej pow. 2400 m2 w atrakcyjnej nadmorskiej miejscowosci Jaroslawiec woj. zach pomorskie gmina Postomino. Statut miejscowosci to wies. Dane dzialki sa gruntami lesnymi z miejscowym planem zagospodarowania przeznaczona jest pod ośrodki wczasowo-rekreacyjne z programem rehabilitacyjnym, tereny sportu i campingi: usługi turystyczne z preferencją gastronomii i handlu, miejsca imprez zbiorowych – jako funkcja podstawowa oraz zabudowa letniskowa. W tym roku postanowilem odlesic jedna z dzialek i postawic 2 domki letniskowe. W przyszlosci chcialbym zagospodarowac caly teren na domki letniskowe. Chcialbym uzyskac od Panstwa informacje czy moglbym sie starac o jakakolwiek dotacje do mojego przedsiewziecia. Moze agroturystyke, ale gdzies wyczytalem, ze trzeba posiadac minimu 1 ha, moze jakas dotacje na modernizacje budykow w zakresie tych domkow, moze modernizacje terenu, prosze Panstwa o pomoc, z gory dziekuje pozdrawiam Kamil

 

W Pańskim przypadku istnieje możliwość ubiegania się o dotacje z działania 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” w ramach PROW na lata 2007-2013. W chwili obecnej nie ma naboru wniosków, jednak po ogłoszeniu takiego naboru jest możliwe złożenie wniosku o przyznanie pomocy

O pomoc może ubiegać się osoba fizyczna, która między innymi:

- podejmuje albo wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą jako mikroprzedsiębiorca,

- jest pełnoletnia i nie ukończyła 60 roku życia,

- nie podlega przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie,

- nie podlega wykluczeniu z ubiegania się o przyznanie pomocy na podstawie odrębnych przepisów

Kolejność postępowania może wyglądać na przykład tak:

-        - Zbilansowanie potrzeb inwestycyjnych.

-        - Przygotowanie analizy rynku na oferowane produkty/usługi.

-        Przygotować niezbędną dokumentację -Ekonomiczny Plan Operacji oraz Wniosek o przyznanie pomocy finansowej wraz z niezbędnymi załącznikami.

-        Przygotowaną dokumentację należy złożyć w ARiMR oddział Regionalny. Termin naboru wniosków zostanie ogłoszony przez Prezesa ARiMR.

-        Po pozytywnym przejściu procedury sprawdzania i oceny wniosku następuje podpisanie umowy o przyznanie pomocy.

-        Oficjalnie można rozpocząć realizację przedsięwzięcia (ponosić koszty). W przypadku podpisania umowy, koszty poniesione wcześniej, jednak po dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy zaliczone są do kosztów kwalifikowanych, czyli realizację można rozpocząć nie wcześniej niż w następnym dniu po złożeniu wniosku o udzielenie pomocy.

-        Po zakończeniu inwestycji należy przygotować „wniosek o płatność” wraz z niezbędnymi załącznikami i złożyć w ARiMR.

-        Po pozytywnym przejściu procedur kontrolnych następuje podpisanie „umowy o płatność”.

-        Po tym fakcie w terminie około miesiąca następuje przelanie dotacji na konto wnioskodawcy.

W przypadku inwestycji budowlanych wymagana jest dokumentacja zgodna z wymogami prawa w tym zakresie.

 Andrzej Śliwa