cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Dzień dobry, mam pewne pytanie związane z dotacją Młody rolnik

Otóż w 2012r. otrzymałem 75 tys. zł premii i od tamtego czasu nieprzerwanie jestem ubezpieczony w KRUS. Z tego co się orientuję to wymagany był rok ubezpieczenia w KRUS. W 2014r. ukończyłem technikum turystyki wiejskiej a aktualnie jestem po pierwszym roku studiów. Czy mogę po upływie tego roku w KRUS rozpocząć pracę? Ponieważ chciałbym już nabierać doświadczenia w obranym przeze mnie kierunku.

Mam jeszcze jedno pytanie związane z wymaganiami do premii. Czy samodzielne prowadzenie gosp. rolnego wiąże się automatycznie z pozostaniem w KRUS przez okres 5 lat? Czy można samodzielnie prowadzić ale już pracować na umowę o prace?

Z góry dziękuję za odpowiedź, ponieważ jest to dla mnie bardzo ważne

Arek

 

Odpowiedź:

Zobowiązania jakie Pan musi wypełnić zapisano w wydanej Panu Decyzji. Jeśli obowiązek ubezpieczenia dotyczył 12 miesięcy – to warunek został spełniony (musiał Pan doręczyć do ARiMR stosowne zaświadczenie w tym zakresie!).

Po tym okresie – nie ma obowiązku ubezpieczenia w KRUS – jeśli podlegamy ubezpieczeniu np. ZUS z tytułu umowy o pracę.

Samodzielne prowadzenie gospodarstwa to w skrócie – zarządzanie nim i podejmowanie wszelkich decyzji związanych z jego funkcjonowaniem, na własny rachunek.

I. Gradka CDR O/Radom