cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Witam serdecznie,
Opiszę krótko i zwięźle swoją sytuację - w zeszłym roku kupiłem na kredyt ziemię z częściową spłatą kapitału (MRcsk). Jako, że potrzebuję maszyn, konkretnie opryskiwacza i rozsiewacza do nawozów postanowiłem wnioskować o Premię dla Młodego Rolnika. W rozporządzeniu o tej dotacji nie mówiło się nic o powiązaniu kredytu MRcsk z Premią dla Młodego Rolnika i przeciwwskazaniach, które, jak się okazało, dyskwalifikują mnie na wstępie wnioskowania o Premię.
Zabrałem się zatem do pracy. Zapłaciłem doradcy za pomoc w zrobieniu biznesplanu, pisałem uzupełnienia, w kontroli krzyżowej wyszło, że mam ten kredyt, mimo wszystko kazano mi nadal uzupełniać jakieś punkty we wniosku. Kosztowało mnie to sporo pracy, ale również nakładów pieniężnych.
Efekt końcowy? Wniosek został odrzucony, ponieważ kwota pomocy z kredytu MRcsk i Premii dla Młodego Rolnika nie może wynieść więcej niż 70 tys euro, o czym nigdzie w rozporządzeniu nie było, było w jakiejś unijnej ustawie. Moim zdaniem to dość rażące uchybienie, które wprowadziło część wnioskujących w błąd. Gdybym wiedział o tym wcześniej, nie traciłbym czasu i pieniędzy na wniosek.
Pytanie - czy jest sens odwoływania się od decyzji? Jaka jest szansa uznania takiego odwołania? Nie chcę po prostu tracić niepotrzebnie czasu, jeśli efekt będzie zerowy.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.
Odp.
Niestety nie wniosę tu nic nowego do tej sytuacji.
Szkoda, że stał się Pan nie do końca ze swojej winy poszkodowanym. Prawo jest prawem często ułomnym – źle interpretowanym, czego przykładem niech będzie bardzo niejasna sytuacja prawna w działaniach w ramach nowych naborów z nowego PROW 2014-2020. Jedyne co mogę napisać to, że naprawdę warto składać odwołanie i przedstawić szczegółowo zaistniałą sytuację. Dobrze by było zasięgnąć także porady prawnika.
I. Gradka CDR O/Radom