cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif";}

Dzień dobry
Piszę do Państwa w związku z wątpliwościami jakie wynikły przy okazji przepisania gospodarstwa. Jestem z Województwa Pomorskiego prowadzę działalność gospodarczą od 3 lat oraz posiadam wykształcenie wyższe niezwiązane z branżą rolniczą. Mój tata w tym roku osiągnął wiek emerytalny i w związku z tym chciałby przekazać gospodarstwo mojej osobie. Gospodarstwo liczy ponad 20 hektarów, dlatego chciałbym, aby dalej funkcjonowało i się rozwijało. Pytanie na jakie nie znalazłem odpowiedzi to:
1. Czy po uzupełnieniu wykształcenia np. przez kurs R3 oraz spełniając wymogów związanych z przepisaniem gospodarstwa mógłbym skorzystać z programu młody rolnik w roku 2017 prowadząc dalej działalność gospodarczą? a co za tym idzie być ubezpieczonym w ZUS w oparciu o nowe przepisy.
2. Czy po przejęciu gospodarstwa oraz prowadzać działalność mogę skorzystać z programów związanych z modernizacją gospodarstwa?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

 

 

Odpowiedź:

Ad. 1. Kwalifikacje rolnicze. To kryterium może być spełnione później - do 3 lat od uzyskania decyzji o przyznaniu premii, ale wtedy nie uzyskamy punktów za posiadane już kwalifikacje!

§ 5. 1. Warunek dotyczący kwalifikacji zawodowych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, uważa się za spełniony, jeżeli osoba fizyczna posiada:

1)stopień naukowy doktora lub ukończone studia trzeciego stopnia z dziedziny nauk rolniczych lub z dziedziny nauk weterynaryjnych lub

2) ukończone studia pierwszego stopnia lub studia drugiego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia magisterskie, na kierunku wymienionym w ust. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia lub na kierunkach studiów, w ramach których zakres kształcenia albo standardy kształcenia obejmują treści związane z działalnością rolniczą, w wymiarze łącznym co najmniej 200 godzin lub co najmniej 30 punktów uzyskanych w ramach Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów Zaliczonych (European Credit Transfer System), lub

3) ukończone studia pierwszego stopnia lub studia drugiego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia magisterskie, na kierunku innym niż wymienione w ust. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia, oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z działalnością rolniczą, lub

4) kwalifikacje w zawodzie wymienionym w ust. 2 i 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia, lub

5) wykształcenie średnie oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie, lub

6) tytuł wykwalifikowanego robotnika lub tytuł mistrza, lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie wymienionym w ust. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia, uzyskany w formach pozaszkolnych, oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie.

c.d. Ad. 1. Działalność gospodarcza - ZUS.

NIE! Zobowiązania jakie Pan/Pani musi wypełnić zapisane będą w wydanej Decyzji ARiMR. Obowiązek ubezpieczenia rolniczego dotyczy 12 miesięcy – od dnia wypłaty pomocy i musi być bezwzględnie spełniony (stosowne zaświadczenie w tym zakresie z KRUS o nieprzerwanym ubezpieczeniu z mocy ustawy i w pełnym zakresie!). Podleganie ubezpieczeniu KRUS w tym konkretnym przypadku wyklucza prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż powoduje zmianę ubezpieczenia i przejście na ZUS.

Po tym okresie – nie ma obowiązku ubezpieczenia w KRUS – jeśli będziemy podlegać ubezpieczeniu ZUS np. z tytułu umowy o pracę czy prowadzenia działalności gospodarczej. Także bez problemu - możemy prowadzić działalność pozarolniczą.

Ad. 2. Korzystanie z programów na modernizację gospodarstwa.

Oczywiście, że tak! Prowadzenie działalności gospodarczej nie wyklucza prowadzenia działalności rolniczej i ubiegania się o pomoc na modernizację gospodarstwa po spełnieniu wymaganych tam kryteriów dostępu.

I. Gradka CDR O/Radom