cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Pytanie:

Jaki zapłacę podatek za budynki gospodarcze

Zwracam się z prośbą o pomoc. Jestem zawodowym żołnierzem i chcę kupić gospodarstwo rolne w którym będę miał ponad 1ha przeliczeniowy. Chciałbym się dowiedzieć jak zostanie naliczony podatek za budynki gospodarcze (- czy będę płacić tyle ile płaci właścicielka około 600 zł z ubezpieczeniem). Jako żołnierz czy i na jakie ewentualnie dofinansowanie mógłbym liczyć. Pani od której chcę kupić nieruchomość ma jeszcze 5 ha. Czy jest możliwość przystąpienia przeze mnie do programu "młody rolnik", żeby kupić pozostały areał?

 

Odpowiedź:

Niestety dużo pytań a mało danych.

  1. Żeby kupić grunty rolne, gospodarstwo - trzeba spełnić pewne wymagania w myśl znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ale jest to możliwe.
  2. Podatek za budynki gospodarcze? – jeśli są to i będą budynki przeznaczone i wykorzystywane  do działalności rolniczej!?? – podatku się nie płaci.!!! Nie podlegają opodatkowaniu.

Jeśli chodzi o działalność gospodarczą (nie rolniczą) to w sprawie podatku odsyłam po odpowiedź do internetu (link poniżej):

https://www.biznes.gov.pl/publikacja/-/publikacja/2772-podatek-od-nieruchomosci-dla-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza

  1. Właścicielka płaci 600 zł z ubezpieczeniem – być może chodzi o ubezpieczenie budynków, miedzy innymi OC?. Nie ma to związku z podatkiem?! Bo rozumiem, że nie prowadzi działalności gospodarczej.
  2. Co do „młodego rolnika” ? – podstawowe pytanie w jakim Pan jest wieku?

Młody rolnik to osoba, która w dniu składania wniosku ma nieukończony 40 rok życia.

Z premii można zakupić grunty rolne. Nie wiem z jakiego jest Pan województwa a to też istotne bo trzeba stworzyć gospodarstwo rolne o pow. średniej wojewódzkiej lub średniej krajowej. I oczywiście wiele, wiele, innych warunków.

 

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom