cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Pytanie:

Otóż chodzi mi po głowie hodowla ślimaków ? Niedawno zostałem emerytem mundurowym, po latach zamieszkiwania i pracy w różnych rejonach Polski wracam w rodzinne strony, na zachodnie Mazowsze, do gminy żyjącej z rolnictwa. I mam pomysł na dalszą aktywność zawodową, ale boję się zderzenia z prawem i biurokracją. Czy w celu legalnej, rejestrowanej sprzedaży swoich produktów muszę uzyskać status rolnika lub hodowcy? Czy status ten jest wymogiem dla prowadzenia działalności rolniczej, czy też przywilejem? Oczywiście nie interesuje mnie KRUS, emeryturę już mam. Nie zamierzam też kupować ziemi - mam na myśli dzierżawę (w grę wchodzi 0,5 - 1 ha z budynkiem gospodarczym).

Jeżeli status rolnika, a w zasadzie jego brak, nie stoi na przeszkodzie takiej działalności, to czy mogę to robić jako osoba fizyczna, czy musze rejestrować firmę?

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odpowiedź:

Hodowla ślimaków jest działalnością rolniczą i w ten sposób taka działalność prowadzona w gospodarstwie rolnym jest zwolniona z podatku dochodowego.  Nie jest to też działalność rolnicza opodatkowana podatkiem ryczałtowym jako działy specjalne produkcji rolnej.

Oczywiście wszystkie te kwestie regulują stosowne przepisy, ustawy (o podatku dochodowym, o swobodzie działalności gospodarczej, itp.) - natomiast dla Pana powinna wystarczyć informacja którą przytaczam niżej pod linkiem przekierowującym na stronę internetową.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/analizy/analizy-podatkowe/od-hodowli-slimakow-placi-sie-podatek-rolny/gyb0c

Czyli jest to działalność rolnicza i będzie Pan płacił podatek rolny od gruntu rolnego.

Będzie Pan rolnikiem jako osoba fizyczna, bez działalności gospodarczej. I tyle.

Ireneusz Gradka

Centrum Doradztwa Rolniczego

O/Radom