cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Szanowni Państwo!

Chciałabym, przy sporządzaniu planu rolnośrodowiskowego zadeklarować pakiet- ochrona gleb i wód. Moje gospodarstwo znajduje się w województwie świętokrzyskim, w gminie Wodzisław. W ODR powiedziano mi, że nie mogę ponieważ nasze tereny są wyłączone. Nie mogę znależć informacji o przyczynach. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

Drugie pytanie dotyczy badań gleby potrzebnych do sporządzenia planu rolnośrodowiskowego. Jakie badania są wymagane? Doradca powiedział tylko, żeby przeprowadzić wymagane badania.

Jak należy rozumieć pakiet 4.  I czy jesli w tym roku zdecyduję się na wariant 4.7, będę mogła w przyszłym roku realizować któryś z wariantów  od 4.8 do 4.11? Czy to jest wymienne?


Być może pytania wydają się banalne, ale rudno znależć w internecie porządnie opisane pakiety i wymagania. Jednocześnie nie trafiłam na doradcę, który miłaby czas ze mną dłużej porozmawiać i wyjaśnić wątpliwości.

Z poważaniem
J.


Uprzejmie informuję, że pakiet Ochrona gleb i wód  może być realizowany wówczas, gdy działki położone na gruntach  :
•    Obszarów Szczególnie Narażonych (OSN) wyznaczonych przez RZGW lub
•    na obszarach szczególnie zagrożonych erozją wodną lub
•    na obszarach problemowych o niskiej zawartości próchnicy.
Prawdopodobnie Pani gmina nie jest objęta żadnym z tych obszarów, w związku z tym pakiet Ochrona gleb i wód jest niedostępny.

Badania gleb są potrzebne w pakiecie Rolnictwo zrównoważone. Należy zbadać glebę na zawartość P, K, Mg i węgiel organiczny oraz Ph gleby.
Jeżeli w 2016 r. przystąpi Pani do realizacji  zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego, to w 2017 r. (nie później) może Pani dodać nowe warianty na innych powierzchniach. Rozpoczęty wariant trzeba utrzymać na tej samej powierzchni przez 5 lat nie można zmieniać wariantu ani powierzchni jego realizacji.

Bożena Krześniak