cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Szanowni Państwo,

dzierżawię od rodziców i uprawiam prawie 10 hektarów ziemi. Oprócz tego posiadam pasiekę. Czy mogę starać się o dofinansowanie w celu ulepszenia tego, co mam? Mam 33 lata, jednak nie posiadam wykształcenia rolniczego.

Z wyrazami szacunku

Sebastian

 

Odpowiedź:

Będą możliwości wsparcia (dotacje) w zakresie modernizacji, restrukturyzacji gospodarstw rolnych, przetwórstwa produktów rolnych, uruchamiania działalności pozarolniczej. Oczywiście po spełnieniu warunków i kryteriów dostępu. Niestety na tym forum nie jest w stanie opisać szczegółów, gdyż jest ich dużo. Poza tym informacja o gospodarstwie podana przez Pana jest niewystarczająca. Samo posiadanie 10 ha ziemi (nie świadczy o potencjale tego gospodarstwa – nie wiem co Pan uprawia, sieje, itp. – a to bardzo istotne, następnie pasieka – ważne jest jakiej wielkości!, itp. itd.) Dlatego odsyłam Pana do programu PROW 2014-2020 i ewentualnie do legislacji krajowej (Rozporządzenia MRiRW, projekty rozporządzeń), która jest w trakcie opracowywania i wdrażania po więcej informacji. Celowym będzie także kontakt z doradcą z Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Samo wykształcenie (jego brak) – nie eliminuje Pana z dostępu do działań, może mieć tylko wpływ na liczbę punktów uzyskanych na podstawie złożonego wniosku i miejscu na liście do dofinansowania.

I. Gradka CDR O/Radom