cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Witam,

w związku z ukazaniem się rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu ”Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania ?Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 prosiłabym o wyjaśnienie kilku kwestii:

1. Czy w naborze obejmującą obszar a,b,c – produkcja zwierzęca – kosztem kwalifikowalnym może być jedynie budowa czy remont wraz z modernizacją oraz wyposażenie budynków inwentarskich czy też paszowych??? Czy można także zakupić maszyny polowe w ramach naboru z obszaru a,b,c?? Jeżeli można zakupić także maszyny polowe to czy trzeba je połączyć z inwestycją budowlaną czy kosztem kwalifikowalnym równie dobrze może być zakup jedynie samych maszyn??

 

Z poważaniem

Anita Gandża

 

Odpowiedź:

 

Odp. Tylko operacje związane budynkami i budowlami z tych trzech obszarów

2. Czy magazynem paszowym są także silosy zbożowe typu BIN oraz silosy przejazdowe na kiszonkę??

Odp. TAK

3. Czy jest jakaś wymagana liczba zwierząt odnośnie roku wyjściowego – bazowego co do liczby zwierząt???

Odp. TAK. Dla krów mlecznych (obszar – a) 25 szt. lub min. 15 z opcją osiągnięcia min. 25 krów („Młody rolnik” - może startować w tym obszarze – nie mając krów mlecznych ale musi utworzyć stado 25 szt.)

Czy przykładowo rolnik posiadający średniorocznie 6 buhajków przeznaczonych na sprzedaż (buhajki posiada z zakupu cieląt) może startować w ramach naboru z obszaru “C” rozwój produkcji bydła mięsnego??? Czy jest konieczna jakaś konkretna data, dzień na który rolnik musiał posiadać zwierzęta aby mógł startować do naboru z obszaru a,b,c???

4. Czy we wszystkich obszarach: a,b,c,d  rolnik będzie musiał wykazać wzrost GVA o minimum 10%???

Odp. TAK

5. ARiMR tylko jednokrotnie wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku podczas wnioskowania o przyznanie pomocy?? Przy czym wnioskodawca ma na to zaledwie 14 dni bez możliwości wydłużenia tego terminu??

Odp. TAK

6. Czy ogłoszony w 2015 roku nabór będzie jedynie z obszaru a,b,c???

Odp. TAK - prawdopodobnie

Kiedy można spodziewać się naboru wniosków z obszaru d???

Odp. NIE WIEM

 

I. Gradka CDR O/Radom