cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A


Dzień Dobry!
Chciałabym się dowiedzieć czy jako właściciel działki rolnej na której obecnie buduję dom w zabudowie zagrodowej oraz stajnię, w której w przyszłości chciałabym trzymać konie pod siodło, mogę się starać o jakieś dofinansowanie z funduszów unijnych np. na budowę tej stajni?? (ewentualnie np. na dokupienie ziemi). Obecnie mam tylko zrobione fundamenty stajni. Nie jestem rolnikiem na krusie, ale moja córka w tym roku kończy 18 lat i uczy się w technikum weterynaryjnym i po zakończeniu nauki w tej szkole za 2 lata będzie miała uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolniczego.
Pozdrawiam
Maria Piekutowska woj. podlaskie

Odpowiedź:
Szanowna Pani.
Są możliwości wsparcia finansowego dla rolników, także dla młodych rolników (córka). Możliwości takie dają środki w ramach PROW 2014-2020 – wsparcie z Unii Europejskiej. Są także kredyty preferencyjne tylko dla rolników w tym na zakup gruntów rolnych – wsparcie krajowe (kredyt oprocentowany 3% w skali roku).
Niestety na tym forum nie starczy mi miejsca by opisać te możliwości (także warunki i kryteria dostępu). Odsyłam Panią do stron internetowych ARiMR i WODR-ów, w szczególności jednak zalecając spotkanie z doradcą rolniczym, który przekaże te informacje i pomoże wybrać odpowiednie formy inwestowania i wsparcia. Ewentualnie proszę o kontakt telefoniczny.
Pozdrawiam
I.    Gradka CDR O/Radom