cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Dzień dobry,

proszę o odpowiedź na poniższe pytania związane ze zbliżającym się naborem na MGR a zawiłościami związanymi ze stanem prawnym działek w związku z małżeństwem.

Pokrótce opiszę sytuację. W gospodarstwie posiadamy trzy działki:

- 3,2 ha otrzymana przez żonę aktem darowizny we współposiadanie z rodzeństwem jeszcze przed zawarciem małżeństwa

- 4,79 ha dzierżawiona przeze mnie od mojej matki w 2015 r.

- 3,66 ha zakupiona jako współwłasność małżeńska w 2013 r.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2015 r. na wszystkie działki, przystąpienie do systemu rolnictwa ekologicznego oraz faktury dokumentujące przychód z gospodarstwa zostały złożone/wystawione na moją żonę z racji posiadania nr gospodarstwa jednakże faktycznie gospodarstwem kieruję ja.

Pytanie 1. Czy z racji tego, że ja mam poniżej 40 lat, posiadam wykształcenie rolnicze oraz nie figurowałem nigdy jako kierujący gospodarstwem a co się z tym wiąże mógłbym otrzymać większą ocenę punktową oraz większe dofinansowanie (60%) mógłbym teraz złożyć na powyższe gospodarstwo wniosek na MGR korzystając z nr gospodarstwa żony?

Pytanie 2. Czy w przypadku złożenia wniosku zostanie mi uznany i przydzielone dodatkowe punkty za certyfikat rolnictwa ekologicznego wystawiony na żonę na powyższe gospodarstwo (działki)?

Pytanie 3. Czy w przypadku złożenia wniosku zostanie mi uznany przychód z gospodarstwa udokumentowany fakturami wystawionymi na żonę?

Dziękuję za  udzieloną odpowiedź.

Odp.
Rozumiem, że jesteście Państwo małżeństwem i nie macie tzw. intercyzy – rozdzielności majątkowej.
Ad. 1.
TAK, jeśli spełni Pan ten zapis z rozporządzenia do „modernizacji…” w przypadku gdy operacja jest realizowana przez osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat, rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa jako kierujący w rozumieniu § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 982), nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy oraz posiada kwalifikacje zawodowe określone w tym rozporządzeniu, zwaną dalej „młodym rolnikiem”.
Ad. 2.
TAK.
Ad. 3.
TAK.
I.    Gradka CDR O/Radom