cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Pytanie:

Piszę do Państwa w następującej sprawie. Pochodzę z woj. mazowieckiego i chciałabym aby mój ojciec przepisał na mnie gospodarstwo. Oczywiście chcę przebranżowić je na bydło mleczne. Jestem w trakcie zakończenia technika weterynarii. Także mam pytanie czy będę mogła bez problemu przepisać na siebie gospodarstwo, przebranżowić je oraz czy dostanę dotację jako młody rolnik. Jakby to wszystko wyglądało. Z góry dziękuję za odpowiedź.

________________________________________________________________________________________________________________________

Odpowiedź:

Sprawa wcale nie jest mała. Warto się tym tematem zainteresować i podjąć jego realizacji.

Odpowiedź na każde z pytań  pośrednich i końcowe brzmi -TAK.

Oczywiście jest dużo szczegółów, ale z „grubsza…”.

Utworzy Pani gospodarstwo (planowane do przejęcia) o powierzchni w ha użytków rolnych co najmniej 8,56 (mazowieckie) a następnie 10,56 (średnia krajowa) i nie więcej niż 300 ha. Nie można prowadzić działalności rolniczej dłużej niż 18 mies. przed wystąpieniem o pomoc – premię dla młodych rolników.

Będzie Pani posiadała wykształcenie rolnicze – to także jeden z warunków dostępu do premii 100 tys. zł (wykształcenie można też uzupełnić), wielkość ekonomiczna tworzonego gospodarstwa to co najmniej 13 tys. euro i nie więcej niż 150 tys. euro (link do aplikacji do samodzielnego i orientacyjnego obliczenia SO 2010 - http://www.cdr.gov.pl/57-aktualnoci/cdr-informuje/2132-sprawdz-wielkosc-ekonomiczna-swojego-gospodarstwa.)

Bydło mleczne – jak najbardziej można rozwijać hodowlę w tym zakresie i także ubiegać się o wsparcie z innego działania tj. modernizacji gospodarstw rolnych występując o dotację max. 500 tys. zł i zwrocie refundowanym do wys. 60% kosztu netto inwestycji.

Wszelkie informacje znajdują się na stronach instytucji wdrażającej PROW 2014-2020 i działanie Premie dla młodych rolników tj. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – www.arimr.gov.pl., czyli dokumenty aplikacyjne, instrukcje, rozporządzenie MRiRW, itp.

Poniżej link do wszystkich informacji w tym zakresie z zastrzeżeniem, że dotyczyło to naboru wniosków w roku poprzednim:

http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-61-premie-dla-mlodych-rolnikow.html

Nabór wniosków w tym roku planowany jest na miesiąc kwiecień (2017).

Najlepiej udać się do doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który Panią poprowadzi przez procedury, kryteria i także pomoże w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych.

Ireneusz Gradka

CDR O/Radom