cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Dzień Dobry

Jestem rolnikiem, posiadam niewielkie gospodarstwo wraz z budynkami gospodarczymi. Chciałbym zająć się hodowla zwierząt futerkowych(szynszyli), z przeznaczeniem na skóry.
W związku z powyższym mam kilka pytań na które mam nadzieje pomogą mi Państwo znaleźć odpowiedz.

-Jakie są wymogi i przepisy dotyczące hodowli szynszyli, gdzie zgłaszać, formy opodatkowania itp. ?


-Jakie są wymogi budowlane i sanitarne dotyczące pomieszczenia dla szynszyli?

 

-Z jakich form pomocy, dotacji mogę skorzystać i jak się o nie ubiegać?

Będę wdzięczny za wyczerpujące odpowiedzi na powyższe pytania i wszelkie wskazówki, linki do stron, przykładowe biznesplany itp., ponieważ aktualnie przebywam za granicą i nie mam możliwości spotkać się osobiście a chcę się dobrze przygotować do tej działalności.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

 

Mirosław Zawistowski

 

 

Zwierzęta futerkowe, do których zalicza się szynszyle, uznano za gospodarskie w roku 1997 na podstawie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt. Obecnie obowiązuje ustawa po poprawkach z dnia 29 czerwca 2007 roku (Dz. U. 2011 r. Nr 106, poz. 622.)

W myśl Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2014 r. poz. 29) hodowla szynszyli zalicza się do działalności nadzorowanej i jako taka podlega zgłoszeniu co najmniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności do powiatowego lekarza weterynarii właściwemu ze względu na przewidywane miejsce jej prowadzenia.

Minimalne wymogi utrzymywania dla zwierząt futerkowych znajdują się w Rozdziale 7 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz.U. 2010 nr 116 poz. 778)

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych hodowla szynszyli w liczbie powyżej 2 szt. samic stada podstawowego  jest kwalifikowana jako dział specjalny produkcji rolniczej i jest objęta opodatkowaniem. W związku z tym faktem należy dokonać zgłoszenia do właściwego Urzędu Skarbowego oraz dokonywać wpłaty zaliczek na podatek (ulotka Urzędu Skarbowego o opodatkowaniu od działów specjalnych produkcji rolnej)

www.izba-skarbowa.szczecin.pl/files/dzialy_specjalne_produkcji_rolnej_13_1.pdf)

1) Opodatkowanie działów specjalnych

www.podrb.pl/ekonomiki/77-aktualnoci-ekonomika/600-dziay-specjalne-produkcji-rolnej-i-ich-opodatkowanie-w-2010-roku.html

2) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 października 2014 r. w

sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej

Więcej informacji na temat hodowli szynszyli znajdzie Pan pod adresem:

Krajowy Związek Hodowców Szynszyli z siedzibą w Myślenicach (KZHS),

ul. Kazimierza Wielkiego 53c, 32-400 Myślenice.

E – mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.kzhs.pl

Tel. 603 052 035

Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych

ul. Świętokrzyska 20

00-002 Warszawa

tel./fax +48 22 826 04 71


Oddział w Tarnowie Podgórnym
ul. Pocztowa 5

62-080 Tarnowo Podgórne

tel./fax +48 61 814 70 51


W celu rozwoju gospodarstwa może Pan skorzystać z funduszy krajowych oraz unijnych.
W ramach funduszy krajowych dostępne są:
1) Kredyty preferencyjne
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-krajowa/kredyty-preferencyjne-po-01052007.html
Kredyty są udzielane na preferencyjnych warunkach na cele inwestycyjne. O dostępność tych środków należy pytać w bankach, które podpisały umowę z MRiRW (lista w powyższym odnośniku). Ponadto w 2015 roku będzie istniała możliwość skorzystania z funduszy unijnych administrowanych przez ARiMR. Na pewno będzie mógł Pan skorzystać z dwóch programów:

1) Programu "Modernizacja Gospodarstw Rolnych" - środki na rozwój produkcji w tym na budowę pomieszczeń inwentarskich. Środki te są udzielana w formie dotacji (refundacji) 50% środków finansowych poniesionych na inwestycje.
2) Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych - gdzie wysokość wsparcia może wynieść 60tys.zł.
Na chwilę obecną trudno jest mówić o szczegółowo zasadach przyznawania tych środków finansowych ze względu na brak rozporządzeń wykonawczych (które najprawdopodobniej ukażą się w kwietniu). W przypadku działania Modernizacja gospodarstw rolnych można posiłkować się wytycznymi jakie obowiązywały w latach 2007-2013 (
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2007-2013/modernizacja-gospodarstw-rolnych.html)

Odpowiedź:

Anna Kowalska

Łukasz Laskowski

Zespół Systemów Produkcji Rolnej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie