cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Prośba o pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Szanowni Państwo.

Jesteśmy przedsiębiorstwem produkującym i serwisującym urządzenia - komory próżniowe VACUUM, które mają za zadanie w szybki i bezpieczny sposób schłodzić zebrane płody rolne do bezpiecznej temperatury, w celu poprawienia jakość i wydłużenia świeżości i trwałości schładzanego towaru.

Nasze urządzenia kierujemy głównie do Gospodarstw Rolnych, Plantatorów Upraw, Producentów i Dystrybutorów pieczarek, warzyw i owoców. Nie spotkaliśmy się dotąd z negatywnymi ocenami po prezentacji naszego urządzenia. Każdy z Klientów do których jechaliśmy, po zakończeniu spotkania, wyrażał chęć zakupu. Każde spotkanie jednak kończyło się tymi samymi pytaniami: „Czy będą dotacje?, „Jeśli byłaby szansa otrzymania dofinansowania, to zakupimy…” itd.

Zaletami jakimi nasi Klienci przekonali się do zakupu to: bardzo krótki czas schładzania, brak możliwości przerwania cyklu, zysk ekonomiczny, wydajność, gwarantowana jakość produktu, wydłużenie świeżości nawet o 11 dni i prosta obsługi przez operatora. Jedynym problemem jest bariera cenowa. Urządzenie w całości jest projektowane i produkowane przez naszą firmę. Wykonane jest z najwyższej jakości materiałów i podzespołów, jak pompy próżniowe szwajcarskiej firmy Busch. Posiadamy wszystkie niezbędne aprobaty i certyfikaty.

Kierujemy zatem do Państwa pytania oraz prośbę:

Czy jest szansa na otrzymanie dofinansowania na zakup tego typu urządzeń przez zainteresowanych Klientów? Jak możemy pomóc Gospodarstwom Rolnym?

Czy w ogóle są jakiekolwiek dotacje i wsparcie finansowe w zakresie zakupu urządzeń na modernizacje gospodarstw lub przedsiębiorstw, jeśli tak to jak można się o nie ubiegać, jeśli nie, to czy będą jeszcze udzielane i kiedy?

W załączniku przesyłam materiały na temat komór próżniowych, które projektujemy i produkujemy.

Proszę o odpowiedź.

Z wyrazami szacunku.

Jarosław Bartkowiak

Dyrektor ds. Handlu

tel. +48 798 050 029

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Odpowiedź:

Będą możliwości wsparcia (dotacje i premie) w zakresie przetwórstwa produktów rolnych i działalności pozarolniczej, modernizacji gospodarstw rolnych i restrukturyzacji małych gospodarstw. Proponowane przez Państwa urządzenia będą mogli kupować: rolnicy, przedsiębiorcy rolni – przetwórcy, pozostałe pomioty działające w rolnictwie i przetwórstwie.

Oczywiście po spełnieniu warunków i kryteriów dostępu.

8.2.4.3.4 Przetwórstwo i marketing produktów rolnych

Poddziałanie: 4.2 Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich Rozwój.

Beneficjenci: rolnicy rozpoczynający działalność gospodarcza w zakresie przetwórstwa i podmioty pozostałe działające już na rynku w tym zakresie. Dotacja do 50% k.k. netto w tym dla rolnika, domownika, małżonka (ubezpieczonych w KRUS) – 300 tys. zł, pozostałe podmioty 3 mln. zł. Związki tych podmiotów (związki grup producentów rolnych lub zrzeszeń organizacji producentów) – 15 mln. zł

8.2.6.3.2 Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej


Poddziałanie: 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich

Beneficjenci. Rolnicy: rolnik, małżonek rolnika, domownik (KRUS), rolnicy, którzy skorzystali z Działania Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa. Premia 100 tys. zł

8.2.4 M04 - Inwestycje w środki trwałe (art. 17)

8.2.6.3.4 Restrukturyzacja małych gospodarstw

Poddziałanie: 6.3 Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw.

Rolnik – KRUS, premia 60 tys. zł


8.2.4.3.3 Modernizacja gospodarstw rolnych

Poddziałanie: Poddziałanie: 4.1 - Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych

Rolnicy i podmioty prowadzące zarobkowa działalność rolniczą: dotacja od 30 do 60% k.k.
Kwoty dotacji: 200, 500 i 900 tys. zł w zależności od charakteru operacji (inwestycji)

Niestety nie mogę opisać bardziej szczegółowo tych działań (brak miejsca).

Odsyłam do materiału źródłowego, czyli podręcznika PROW 2014-2020 opublikowanego na stronach m.in. ARiMR i MRiRW.

I. Gradka CDR O/Radom