cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Witam , mam pytanie a propos dotacji na otwarcie hodowli boczniaka ostrygowatego.

Mieszkam w Toruniu jestem osobą bezrobotną mam 23 lata. Mam wszystko dograne hale, dostawców odbiorców ale w ostatniej chwili okazało się że urząd pracy nie finansuje takich działalności (jeśli to faktycznie prawda).

Nie jestem rolnikiem nie posiadam ziemi, jestem w trakcie kursów wspomagających uprawę. (Pochłaniam informacje dotyczące uprawy)

 

Odpowiedź:

Uprawa grzybów i ich grzybni powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej - to działalność rolnicza i zaklasyfikowana została jako tzw. Dział specjalny produkcji rolnej.

Żeby prowadzić taką działalność nie trzeba mieć dużego gospodarstwa. Dział specjalny to specyficzna forma „gospodarstwa rolnego”. Prowadząc właśnie taki dział specjalny jest Pan/Pani rolnikiem.

Od działu specjalnego płaci się podatek w formie zryczałtowanej według stawki w tym wypadku z m2 powierzchni.

Jeśli chodzi o dotacje?!

Otóż na nie – Pan/Pani (według tych informacji podanych wyżej) raczej nie może Pan/Pani liczyć. Są tam dość duże obwarowania co do spełnienia warunków i kryteriów dostępu. Można także skorzystać z kredytów preferencyjnych. Ale, wszystkie wymienione przeze mnie formy wsparcia związane są z inwestycjami! A chyba nie o to tu chodzi.?.

W każdym razie, myślę że najlepiej jeśli skontaktuje się Pan/Pani z doradcą z Ośrodka Doradztwa

Rolniczego.

I. Gradka CDR O/Radom