cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Witam.

Bardzo proszę o poradę.

Moi teściowie posiadali gospodarstwo rolne z budynkami gospodarczymi oraz domem mieszkalnym, mieli czworo dzieci.

W 2006r. cały majątek przepisali na jedno z dzieci - syna - w akcie notarialnym nic nie wspominając o pozostałym rodzeństwie. Całość majątku przepisali na jedne dziecko bez żadnych zastrzeżeń dotyczących spłaty rodzeństwa. Brat co prawda obiecał spłatę ale to w myśl powiedzenia- czekaj tatka latka, od tej deklaracji minęło już 8lat i nic.

Czy moja żona ma prawo dochodzić spłaty z tej posesji od brata z majątku po rodzicach?

Z góry dziękuję.

 

 

Odpowiadając na zadane przez Pana pytanie, w sytuacji, w której dokonana darowizna wyczerpuje całość majątku posiadanego przez rodziców żony, jedyną drogą jest wystąpienie z roszczeniem o tzw. zachowek. Jest to instytucja uregulowana w art. 991- 1011 kc. Generalnie, w opisanej przez Pana sytuacji, istota tego roszczenia sprowadzałaby się do ustalenia przypadającego na rzecz żony zachowku (co do zasady połowa wartości udziału, który przypadłby by spadkobiercy przy dziedziczeniu ustawowym) oraz domagania się od brata zapłaty sumy niezbędnej do pokrycia zachowku.

Proszę jednak pamiętać o tym, iż roszczenie o zachowek spadkobierców ustawowych (gdy nie było testamentu)- przedawnia się po upływie 5 lat od dnia otwarcia spadku (czyli daty śmierci spadkodawcy).

Z poważaniem,

Aneta Zaleska

Adwokat